Pozemní personál Lufthansy stávkuje, dotkne se to 144 000 cestujících

Letecký provoz v Evropě dnes ovlivní stávka pozemního personálu německých aerolinek Lufthansa, kterou chce odborový svaz Verdi docílit zvýšení platů. Společnost oznámila, že ruší více než 1000 spojů plánovaných na dnešek především z Frankfurtu nad Mohanem a z Mnichova. Z těchto měst vypravuje i letadla do Prahy. Stávka se uprostřed prázdnin dotkne asi 144.000 lidí, kteří měli na dnešek naplánovanou cestu s Lufthansou.

Lufthansa letos v zimě odbavila 18 tisíc zbytečných letů, které by jinak zrušila kvůli nedostatku cestujících. Učinila tak proto, aby nepřišla o rezervace na letištích. Na snímku od Pixabay jsou její letadla Airbus A320.

Ne všem bylo možné rezervovat letenky na jiný termín, protože letadla jsou obsazená. Letecká společnost radí zákazníkům, kteří nedostali nabídku náhradního letu, aby se nevydávali na letiště, protože tam kvůli stávce bude otevřeno jen málo servisních přepážek nebo žádné.

Podle úterního vyjádření Letiště Praha byly pro dnešek zrušené tři spoje mezi Prahou a Mnichovem a dále čtyři odlety z Prahy do Frankfurtu a tři přílety z Frankfurtu do Prahy.

Předseda představenstva Lufthansy Harry Hohmeister plány odborářů z Verdi stávkovat během letních prázdnin ostře kritizoval. Ničí podle něho „dovolenkové sny“ lidí.

Agentura DPA připomíná, že jde o první stávku pozemního personálu Lufthansy od začátku pandemie covidu-19, která se koná na pozadí chaotické sezony v letectví. Odbavování na letištích v evropských zemích letos v létě komplikuje nedostatek pozemního personálu i zesílený zájem lidí o cestování. Podle odborů Verdi za současnou situaci může špatný management na letištích i u leteckých společností a také přehnané propouštění zaměstnanců během koronavirové krize.