Podnikatelé mohou dnes naposledy žádat o podporu z programu COVID 2021

Podnikatelé mohou dnes do 16:00 naposledy žádat o podporu z programu COVID 2021. Ti, kteří za leden až březen zaznamenali propad tržeb alespoň 50 procent ve srovnání s loňským, nebo předloňským rokem, mohou jeho prostřednictvím získat dotaci 500 korun na zaměstnance a den.

Minimální příspěvek přitom činí 1500 korun na den. Program se vztahuje na období 11. ledna až 9. května. Vzhledem k uvolnění protiepidemických opatření vláda jeho pokračování podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) už neplánuje.

Žádosti mohou podnikatelé podávat přes on-line systém ministerstva průmyslu a obchodu od 12. dubna. Resort jich k 27. květnu evidoval 14.612 za 6,3 miliardy korun, z toho bylo dokončených 12.731 žádostí v objemu zhruba šesti miliard korun.

Dotace jsou poskytovány na náklady na provoz a udržení podnikatelské činnosti, tedy na osobní náklady, náklady na materiál, na služby jako leasing, odpisy, daně a poplatky, splátky úvěru či režijní náklady.

COVID 2021 mohou žadatelé kombinovat s programem na podporu zaměstnanosti Antivirus, není ale slučitelný s kompenzačním bonusem pro živnostníky. Podnikatelé si musejí vybrat buď COVID 2021, nebo program COVID Nepokryté náklady. V něm stát nahrazuje 60 procent nákladů.

Na dotační titul se vztahuje tzv. dočasný rámec Evropské komise. Jeden žadatel může tak z veřejné podpory získat maximálně 1,8 milionu eur (asi 47 mil. Kč). Sčítá se pomoc z dalších „covidových“ programů i podpora poskytnutá tzv. propojeným podnikům.

Profesní organizace varují před unáhleným ukončením podpůrných programů. Upozorňují, že provozy sice otevřené jsou, ale kvůli nastaveným pravidlům nadále čelí omezením. Například v obchodech platí limit 15 metrů čtverečních na jednoho zákazníka, vstup do bazénů, posiloven, kadeřnictví, ubytovacích či stravovacích služeb je podmíněn negativním testem na koronavirus, očkováním nebo proděláním nemoci covid-19 v posledních 180 dnech. „Je nezodpovědné rušit kompenzace v cílové rovince. Kupujeme si tím rychlý restart ekonomiky. Nejedná se tak o výdaj, ale investici,“ uvedl v úterý prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.