Podnikatelé mají dnes poslední možnost přihlásit se letos k paušální dani

Dnes je poslední den, kdy se mohou podnikatelé přihlásit k placení paušální daně. Další možnost bude opět až za rok. Limit tržeb pro odvádění paušální daně se letos zdvojnásobil na dva miliony korun ročně.

Fotka od PublicDomainPictures z Pixabay

Zároveň od letoška platí tři pásma pro platbu daně, a to 6208, 16.000 a 26.000 korun měsíčně. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) loni odhadl, že by se nově mohlo do systému paušální daně přihlásit dalších 60.000 živnostníků. Loni ji využívalo zhruba 82.000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do dvou milionů korun. Živnostníkům má ušetřit byrokracii a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Při jedné platbě přitom podnikatelé odvádějí daň, zdravotní i sociální pojištění. Například v nejnižším pásmu daně zaplatí podnikatel daň 100 korun, sociální pojištění 3386 korun a zdravotní pojištění 2722 korun.

Novinkou pro letošní rok jsou tři pásma daně, která vláda zavedla kvůli velkým rozdílům v příjmech, které mohou drobní podnikatelé mít. Podle daňových odborníků bude většina zájemců o paušální daň využívat nejnižší pásmo. Do vyšších pásem se mohou dostat živnostníci ve vybraných odvětvích, například v IT, ve fotografických službách, v advokacii nebo u daňového poradenství, pokud jejich příjmy přesáhnou milion korun, případně 1,5 milionu korun.

Podle odborníků je paušální daň nejvýhodnější pro živnostníky s nižším výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku. Po přihlášení k paušální dani již nemohou podnikatelé uplatňovat žádné odečitatelné položky, slevy na dani, ani daňová zvýhodnění například na hypotéku nebo životní pojištění.

Paušální daň byla zavedena od roku 2021. Rozhodnutí o tom, že bude paušální daň využívat, musí živnostník oznámit finančnímu úřadu do desátého dne rozhodného zdaňovacího období, tedy zpravidla do 10. ledna.