Plzeňský Panasonic končí s výrobou televizí

Japonský Panasonic v továrně v Plzni končí s výrobou televizorů. O práci by v továrně mělo k 31. březnu 2022 přijít 900 až 1000 lidí, řekl ČTK předseda odborového svazu KOVO Jaroslav Souček na jednání rady svazu KOVO v Hradci Králové. Generální manažer podniku Radek Vach řekl, že odejít má kolem 400 kmenových zaměstnanců. Podle předsedy podnikových odborů Jana Dvořáka tvoří zbytek agenturní pracovníci. Důvodem kroku je dlouhodobě klesající poptávka po televizorech. Firma chce rozšířit výrobu tepelných čerpadel. Úřad práce neočekává problémy s uplatněním propouštěných.

„Z firmy by mělo odejít okolo 400 kmenových lidí s tím, že my se budeme snažit zaměstnanost zvýšit na zůstávající výrobě tepelných čerpadel, kterou budeme rozšiřovat. Továrna v Plzni určitě končit nebude,“ řekl ČTK Vach. Lidé se podle něj dozvěděli o propouštění šest měsíců dopředu. „Budeme se je snažit využít na výrobu tepelných čerpadel,“ dodal s tím, že by mohlo jít o desítky zaměstnanců.

„Televizní trh klesá rok od roku. Čekali jsme, že to přijde, ale až v horizontu tří až pěti let, ale covid to urychlil,“ řekl Jan  Dvořák. V továrně podle něj zůstane 300 až 370 lidí, budou vyrábět tepelná čerpadla a blu-ray přehrávače a rekordéry.

Společnost Panasonic v tiskové zprávě uvedla, že v současné době přesouvá výrobu televizorů ze závodu v Plzni do externí společnosti, jak to několik let dělá většina firem v oboru.

Panasonic zaměstnával v Plzni v dobách největšího rozmachu na 7500 lidí, z toho asi 2500 kmenových zaměstnanců. „Největší vrchol jsme měli v roce 2010, kdy jsme vyrobili 3,9 milionu televizorů,“ řekl Vach. Loni to byl zhruba 1 milion kusů.

„Je to začátek, takový spouštěč. Protože když už to Panasonic načal, tak ti ostatní čekat nebudou,“ odhadl radní města Plzně pro podnikání Vlastimil Gola (ANO). Odhadl, že by se to mohlo mít vliv na firmy, které vyrábějí díly pro automobily a nyní nevyrábějí nebo minimálně a čekají, co bude dál. Podle Goly by 450 lidí nemělo způsobit v Plzni problémy s nezaměstnaností. Podotkl ale, že Panasonic je prestižní továrna, která přitáhla za 25 let do Plzně řadu zahraničních investorů. „Kmenoví lidé se určitě na trhu práce uplatní. Spíš mám strach, co udělají agentury s agenturními,“ podotkl.

„Myslíme si, že to není součást nějakého širšího trendu, tomu nic nenasvědčuje. Je to způsobené nízkou poptávkou po jednotlivém typu zboží. A je výhodné, že Panasonic nabízí části lidí uplatnění v jiném typu výroby a zbytek by neměl být problémem pro zaměstnanost v Plzeňském kraji a na Plzeňsku,“ řekl náměstek hejtmanky pro regionální rozvoj Josef Bernard (STAN).

Panasonic AVC Networks Czech otevřel továrnu na televizory v Plzni v roce 1997. Další závod na výrobu autorádií má Panasonic v Pardubicích.