Plzeňská kovárna CPF se prosazuje v obranném průmyslu
Plzeňská kovárna Czech Precision Forge a. s. (CPF), která funguje 20 let, bude dodávat hliníková kola švédskému výrobci bojových vozidel pěchoty, kterých 246 podle vlády koupí Armáda ČR. BAE Systems teď spolu s dalšími českými výrobci intenzivně jedná o participaci na výrobě. CPF, která je jedinou kovárnou ve střední Evropě na zápustkové výkovky od 8 do 730 kilogramů, už se několik let výrazně prosazuje v obranném průmyslu. Tvoří třetinu jejích tržeb a objem zakázek roste. ČTK to řekl ředitel firmy a hlavní spolumajitel Vladimír Rada.
„Od roku 2015 už jsme vykovali 48 000 kol na různé druhy pásové techniky do celé Evropy. Začali jsme je vyvíjet v roce 2008, pak se to na několik let zastavilo. Poslední roky se to oživilo a Ukrajina tomu dala další impulz,“ řekl Rada. Velká poptávka je teď od polského výrobce. CPF vyrobí nejjednodušší výkovek, partnerská nizozemská firma ho obrobí do finálního tvaru, smontuje dvě kola proti sobě a potáhne gumou. „Museli jsme se to naučit kovat, jde o legovaný hliník, o velké kusy a o tisícové série,“ řekl Rada.
Druhým největším oborem jsou ojnice pro čtyřtaktní dieselové motory do lodí a elektráren pro finskou Wärtsilä. „To je dlouhodobě největší zákazník,“ řekl Rada. „Zbytek tvoří díly pro energetiku – výkovky na lopatky, hlavně pro parní turbíny. Nejvíc je teď dodáváme do Holandska.“ Dříve byl hlavním zákazníkem firmy Turboatom z Ukrajiny. CPF kontaktovala další ukrajinské energetické firmy, které chtějí speciální lopatky na plynové turbíny, dříve dovážené z Ruska. CPF už loni prodala na Ukrajinu lopatky za 30 milionů korun. „Ukrajina začíná být zajímavým trhem a hodně firem počítá s tím, že se tam uplatní, až válka skončí,“ řekl Rada. Pro CPF je výhodou, že tam dlouhodobě spolupracuje s více firmami. Kromě oceli a hliníku, které dnes tvoří 35 procent, ková slitiny s obsahem niklu nad 60 % a teď se zintenzivňuje výroba titanových lopatek, které zvyšují účinnost turbín.
Podnik loni utržil 400 mil. Kč, meziročně o 18 % víc, letos plánuje tržit 463 milionů korun. Zisk před úroky, daněmi a odpisy (EBIDTA) dosáhl 46 mil. Kč a proti roku 2021 byl více než dvojnásobný. CPF, jejíž EBIDTA byla před 20 lety téměř nulová, měl tehdy 222 kmenových zaměstnanců plus 46 agenturních, teď zaměstnává 93 kmenové a čtyři externí zaměstnance. Tržby jsou sice mírně nižší, ale stále rostou a navíc jsou podle Rady jen pomocným ukazatelem. „Hodně se řídíme ziskem EBIDTA a přidanou hodnotou na zaměstnance, která se za 20 let ztrojnásobila na jeden milion korun za rok,“ řekl. Firma potřebuje hlavně zisk, který kompletně investuje do rozvoje, za 20 let na něj vydala 650 milionů korun.
Před 20 lety měla CPF nulový export, teď činí 85 % a roste. „Když jsme firmu koupili, měli jsme 150 zákazníků, dnes třetinu,“ řekl Rada. CPF podle něj nejde cestou levných výrobků, protože v jednoduché hromadné výrobě nemůže konkurovat Indii a Číně. „Velké firmy tam stále nakupují jednoduché díly, ale řídící součásti jako ojnice a lopatky berou z Evropy nebo z Ameriky,“ vysvětlil.
CPF je po nedávném krachu a uzavření Pilsen Steel (dříve Škody Hutě a Škody Kovárny) poslední metalurgickou a kovárenskou výrobou v areálu plzeňské Škodovky. Rada, který drží 60 % akcií a po 20 % mají dva američtí společníci, teď připravuje prodej stoprocentního podílu akcií CPF mezinárodní firmě zaměřené na strojírenství a metalurgii. Potřebuje plzeňské výkovky a má podobné exportní trhy. „Prodejní proces je v pokročilém stadiu a mohl by se povést už letos. Předpokládám, že investice pak budou masivnější, což by firmu ještě víc nakoplo,“ řekl Rada.