Oteplování přivedlo Skandinávii k pěstování vína
Oteplování a nové odrůdy vína přivedly k jeho pěstování země, jako jsou Dánsko, Švédsko a dokonce i Norsko. Píše o tom web BBC.
Zatímco dřív bylo v těchto zemích pěstování vinné révy jen náročným koníčkem, teď se z něj stává podnikání. „Lidé zjistili, že v Dánsku je skutečně možné pěstovat víno, takže rok co rok přicházejí nováčci,“ cituje web dánskou vinařku Ninu Fink: „Máme delší letní dny s větším množstvím slunečního světla než ve Francii nebo v Itálii.“
Aby to nebylo jednoduché, tak Evropská unie teprve roku 2000 povolila v Dánsku a Švédsku komerční vinice. Podle Jeana Beckera z Dánské vinařské asociace se tehdy do pěstování pustilo všeho všudy šest vinařů. Norsko se na EU ohlížet nemusí, není jejím členem. Pro většinu skandinávských vinic jsou podle BBC volbou hrozny solaris – aromatické hybridní odrůdy. Ta se dobře přizpůsobuje chladnějším klimatickým podmínkám, ale je odolnější vůči chorobám. Díky tomu se vinaři mohu vyhnout postřikům pesticidy.
V Dánsku je nyní 150 komerčních vinařství s celkovou rozlohou 125 hektarů vinné révy a více než 1000 hobby pěstitelů, píše BBC. Švédsko má podle Švédské vinařské asociace 47 komerčních provozovatelů o rozloze 193 hektary. Proti Francii či Španělsku jde samozřejmě jen o zlomek.