O podpoře obnovitelných zdrojů by mohla rozhodovat vláda
O přiměřenosti podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů by mohla rozhodovat svým nařízením vláda. Takzvané vnitřní výnosové procento, IRR, zjednodušeně výnosnost investice do obnovitelného zdroje během trvání podpory, by se mohla pohybovat od 8,4 % do 10,6 procenta. V novele zákona o podporovaných zdrojích energie to doporučil schválit sněmovní hospodářský výbor. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) se k tomu vyjádřil kladně. Návrh předložil poslanec ANO Pavel Pustějovský.
Výbor současně za Havlíčkova kladného stanoviska podpořil návrh sociálního demokrata Petra Dolínka, aby i fotovoltaické elektrárny uvedené do provozu v roce 2009 hradily desetiprocentní solární daň. Fotovoltaické elektrárny uvedené do provozu v roce 2010 by místo dosavadních 10 % platily daň dvacetiprocentní.
Havlíček již dříve ve Sněmovně řekl, že pokud by IRR u solárních elektráren bylo 8,4 % a současně by se o 10 % zvýšila solární daň na projekty z takzvaného solárního boomu, přineslo by to do státního rozpočtu na solární dani 4 až 5 miliard korun. K tomu by stát ušetřil jednu až dvě miliardy korun v rámci IRR. Podle Havlíčka jde na podporu obnovitelných zdrojů nyní ročně 47 miliard korun. Z toho 27 mld. Kč jde ze státního rozpočtu. Zbytek hradí spotřebitelé a průmysl.
Vláda v novele navrhla snížit podporu například pro solární elektrárny na minimální úroveň v rozpětí stanoveném Bruselem. IRR by mělo podle ní činit 6,3 procenta. U dalších obnovitelných zdrojů mělo být vyšší. Havlíček ale již dříve řekl, že ministerstvo průmyslu už na nízké povolené ziskovosti solárních elektráren v navrhované novele nelpí a plánuje pro všechny stanovit rozpětí pro povolený výnos mezi 8,4 až 10,6 procenta. K tomu se právě přiklonil hospodářský výbor.
Výbor nezaujal stanovisko k návrhu zemědělského výboru, který chce zvýšit stanovené vnitřní výnosové procento u malých vodních elektráren ze sedmi procent na 10,6 procenta. Havlíček s tímto návrhem nesouhlasil.
Výbor dnes za Havlíčkova souhlasu doporučil schválit návrhy předsedy lidovců Mariana Jurečka a sociálního demokrata Dolínka, které proti vládnímu návrhu rozšiřují podporu také na fotovoltaické elektrárny uváděné nově do provozu. Malé zdroje s výkonem do jednoho megawattu by získávaly podporu systémem zelených bonusů a zdroje nad jeden MW aukcí, informovalo Hnutí Duha. „Je to hodně zásadní,“ řekl ČTK energetický odborník Hnutí Duha Tomáš Jagoš.
To, že by do plánovaných energetických aukcí mohly být zařazeny i solární zdroje, označil za průlomové rozhodnutí také Svaz moderní energetiky. „Vládní novela zařadila mezi zdroje, které by mohly získat aukční podporu, pouze větrné a vodní elektrárny či skládkový plyn. Hospodářský výbor podpořil opravu ve formě rozšíření o fotovoltaiku. Tento krok dává smysl z pohledu spotřebitelů. Solární elektrárny jsou totiž nejlevnější zdroj, který může Česko využít pro postupnou dekarbonizaci energetiky,“ uvedl dnes programový ředitel svazu Martin Sedlák.
V debatě o vnitřním výnosovém procentu se podle Jagoše zapomíná na to, že jedním z hlavních cílů novely je nastavit podporu pro nově budované obnovitelné zdroje energie. Ministerstvo průmyslu podle něj nechtělo původně podporovat ze státního rozpočtu žádnou fotovoltaiku. Zmíněné pozměňovací návrhy míří k tomu, aby i fotovoltaické projekty mohly pobírat provozní podporu.