Novým majitelem MSA z Dolního Benešova bude opavský RKL Holding

Ilustrační foto: ImageParty z Pixabay

Novým majitelem výrobce armatur MSA z Dolního Benešova na Opavsku se stane opavský RKL Holding, který do firmy, jež je od loňského srpna v úpadku, vstoupí jako nový investor. Vyplývá to z usnesení Krajského soudu v Ostravě o schválení reorganizačního plánu firmy zveřejněného v Insolvenčním rejstříku. Upozornil na to Ekonomický deník. Reorganizační plán už dříve schválili věřitelé firmy.

Společnost MSA dosud patřila do skupiny TMK, což je největší výrobce trub v Rusku. Firma má více než 200 zaměstnanců, je stále v provozu a vyrábí. Svým věřitelům dluží více než 870 milionů korun.

Insolvenční návrh na sebe loni podala sama firma. Uvedla v něm, že je v platební neschopnosti a není schopna plnit své závazky. Její vlastníci sice nebyli na sankčních seznamech, podle insolvenčního správce Michala Janovce se ale i tak protiruské sankce podepsaly na úbytku jejich zakázek. Skutečnost, že měl podnik ruské majitele, totiž některé mezinárodní zákazníky odrazovala.

„MSA plánuje i nadále spolupracovat s většinou svých dodavatelů, jelikož jsou schválenými dodavateli jak pro projekty v jaderné energetice, tak pro ropný a plynový průmysl. Tito dodavatelé jsou po plánovaných změnách v MSA v souladu s reorganizačním plánem opět schopni a ochotni s MSA spolupracovat,“ uvedl podle deníku RKL Holding v reorganizačním plánu.

MSA je tradičním dodavatelem komponentů pro jaderné elektrárny včetně Dukovan i Temelína. Už dříve společnost uvedla, že v jejím oboru je velmi malá celosvětová konkurence a je schopna vyrobit armatury až o váze 50 tun, přičemž v těchto tonážích nemá žádnou konkurenci.