Norsko schválilo rozvoj 19 polí s ropou a plynem

Ilustrační foto: Pixabay

Norská vláda schválila ropným společnostem rozvoj 19 nových polí s ropou a plynem. Celková investice do rozvoje činí více než 200 miliard norských korun (402 mld. Kč). Rozhodnutí je součástí plánu země rozšířit těžbu ropy do dalších desetiletí, napsala agentura Reuters.

Norský parlament v roce 2020, v době nízké aktivity, zavedl dočasné daňové pobídky na podporu ropných investic. To vyvolalo příval žádostí od energetických firem.

Mezi projekty, které dnes získaly konečné schválení, je devět provozovaných společností Aker BP, tři společnosti Equinor a několik provozovaných firmami Wintershall Dea a OMV.

„Jsou to projekty, které přispějí k pokračující vysoké a stabilní těžbě z norského kontinentálního šelfu, stejně jako k zaměstnanosti a tvorbě hodnot,“ uvedl na tiskové konferenci ministr ropného průmyslu a energetiky Terje Aasland.

Proti těžbě ropy v Norsku ostře vystupují ekologové a další subjekty, které se obávají, že emise uhlíku ze spalování ropy a plynu přispějí ke změnám klimatu. Norská vláda však tvrdí, že její zdroje ropy a plynu jsou nezbytné pro energetickou bezpečnost Evropy a budou potřebné i v příštích desetiletích.

Norsko loni předstihlo Rusko a stalo se největším dodavatelem plynu do Evropy poté, co v souvislosti s válkou na Ukrajině dodávky ruského plynu na kontinent klesly.