Nokia zažalovala Amazon kvůli neoprávněnému užívání patentů

Foto: Isaac Smith na Unsplash

Nokia zažalovala americkou technologickou firmu Amazon kvůli neoprávněnému používání technologií finské firmy ve streamovacích službách a zařízeních. Žaloby podala ve Spojených státech, Německu, Indii, Británii a také u unijního patentového soudu, uvedla to v prohlášení na svém webu. V USA podala Nokia žalobu kvůli technologiím souvisejícím s videem také na společnost HP. Společnosti Amazon a HP zatím na žádost o komentář nereagovaly.

„Jednáme se společnostmi Amazon a HP již řadu let, ale někdy jsou soudní spory jediným způsobem, jak reagovat na firmy, které se rozhodnou nehrát podle pravidel, která ostatní dodržují a respektují,“ řekl Arvin Patel, který má ve finské společnosti na starosti licencování.

Firmy, které poskytují streamovací služby a s nimi spojená zařízení, mají z výzkumu společnosti Nokia „obrovské výhody“, které je třeba odpovídajícím způsobem kompenzovat, dodal.

Nokia uvedla, že soudní spory nejsou nikdy její první volbou a že naprosté většiny licenčních smluv na patenty dosáhla smírně. V červnu firma oznámila uzavření licenční dohody se Applem. Její podrobnosti ale nezveřejnila.