Nadzvuková rychlost v letecké dopravě? Její návrat se možná přiblížil
![](https://svethospodarstvi.cz/app/uploads/2025/01/Boom_XB-1_Lands_on_March_22_2024.png)
První civilní nadzvukový letoun vyrobený v Americe prolomil zvukovou bariéru. Oznámila to společnost Boom, která jej vyvíjí.
Více než 20 let po posledním letu Concordu, který letecké společnosti vyřadili po tragické havárii poblíž Paříže, se tak možná přiblížil návrat nadzvukové rychlosti do osobní dopravy. Společnost oznámila, že její letoun, který je jen prototypem na cestě k finálnímu produktu, překonal hranici Mach 1,122 (machovo číslo ukazuje, kolikrát leticí předmět překonal rychlost zvuku).
„Historicky byla nadzvuková letadla dílem národních států, vyvinutých armádami a vládami. Nadzvukový let XB-1 je prvním případem, kdy nezávisle vyvinutý proudový letoun prolomil zvukovou bariéru,“ oznámila společnost, která se prezentuje jako ryze soukromá s úzkým okruhem majitelů. Založil ji Blake Scholl, který dříve zastával vedoucí role v Amazonu a spoluzaložil start up Kima Labs pro mobilní technologie.
Kamkoliv na světě za 100 dolarů
Boom uvádí, že má 130 objednávek od American Airlines, United Airlines a Japan Airlines a dokončila stavbu továrny v Severní Karolíně. „Plánem Boomu je, že Overture bude v provozu před koncem dekády a přepraví 64 až 80 cestujících rychlostí 1,7 Mach, což je asi dvojnásobek rychlosti dnešních podzvukových dopravních letadel,“ uvedla CNN. V roce 2021 jí šéf společnsoti řekl, že jeho snem bylo, aby se mohl člověk dostat kamkoliv na světě za čtyři hodiny a za sto dolarů.