Na testování vydali obchodníci stovky milionů,nakažených minimum

Za povinné testování zaměstnanců zaplatili obchodníci podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) stovky milionů korun. Náklady ale byly nižší, než jaké by si vyžádala další uzávěra. Záchyty pozitivních případů se ke konci testování pohybují už jen v setinách procenta. Prodejci by aktuálně potřebovali, aby hygienici důsledně kontrolovali dodržení podmínek při návratu ze zemí s vysokým rizikem nákazy, a stanovení systému a pravidel pro případ zhoršení epidemické situace. ČTK to řekl prezident SOCR Tomáš Prouza. Povinné testování ve firmách skončí 30. června.

Testování ve firmách podle Prouzy výrazně pomohlo zabrzdit šíření koronaviru. „Jsem rád, že jsme k tomu mohli přispět. Náklady pro obchody byly ve stovkách milionů, ale to je pořád levnější než náklady na další lockdown a další dušení ekonomiky, protože vedle dětí ve školách nesly většinu nákladů lockdownů právě obchod a služby,“ řekl prezident Prouza. Dodal, že přestože pozitivních případů bylo minimum, každý rychle zachycený nemocný pomohl tomu, že obchody a služby mohou nyní fungovat téměř v běžném režimu.

Pro další období je podle něj zásadní, aby krajské hygienické stanice zajistily efektivní kontrolu, že lidé, kteří se vracejí ze států zařazených mezi vysoce rizikové, podstupují povinné testy a do té doby dodržují izolaci.

Dále je zapotřebí mít připravený systém, který umožní při růst počtu nakažených v okresech obratem znovu zavést testování ve firmách. Podstatné je také stanovení podmínek jako počet nakažených či podíl koronavirové varianty delta, za kterých by se spolu se školami počátkem září otestovali i zaměstnanci ve firmách, doplnil Tomáš Prouza.

Povinnost testování jednou týdně vláda zavedla postupně. Jako první musely v březnu začít podniky nad 250 zaměstnanců. Postupně kabinet opatření rozšířil na menší firmy, úřady, školy, neziskové organizace i živnostníky. Testům se nemusejí podrobovat lidé pracující z domova, očkovaní a ti, kteří v posledních 180 dnech prodělali covid-19.

Nejvyšší správní soud v pondělí dvěma rozsudky zrušil některé články mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví týkající se testování. Ukládaly povinnost testovat na covid-19 pracovníky firem do deseti zaměstnanců a osoby samostatně výdělečně činné. Resort podle soudu dostatečně nařízení nezdůvodnil.