Musk se stal prvním člověkem, který zchudl o 200 miliard dolarů

Americký podnikatel Elon Musk se stal prvním člověkem na světě, kterému klesla hodnota majetku o 200 miliard dolarů (zhruba 4,5 bilionu korun). Informovala o tom agentura Bloomberg. Hodnota Muskova jmění tento týden podle jejího indexu miliardářů sestoupila na 137 miliard dolarů, zatímco začátkem loňského listopadu se vyšplhala až na 340 miliard dolarů.

Za poklesem hodnoty Muskova majetku stojí propad akcií výrobce elektromobilů Tesla, které tvoří klíčovou část jeho jmění. Jedenapadesátiletý Musk, který je šéfem Tesly, byl donedávna nejbohatším člověkem na světě, tento měsíc ho však v čele žebříčku vystřídal francouzský podnikatel Bernard Arnault. Ten je spoluvlastníkem skupiny LVMH, která se věnuje prodeji luxusního zboží.

Fotko: Iván Jesus Rojas z Pixabay

Cena akcií Tesly se v letošním roce propadla o zhruba dvě třetiny. Podle analytiků je hlavní příčinou fakt, že Tesla čelí rostoucí konkurenci a potýká se s problémy při výrobě ve Spojených státech i v zahraničí, zatímco její šéf věnuje až příliš mnoho času internetové firmě Twitter, kterou převzal na podzim.

Musk v říjnu koupil Twitter za 44 miliard dolarů (zhruba bilion korun). V průběhu roku prodal velké množství akcií Tesly, aby získal prostředky k financování této akvizice, píše Bloomberg.

Tento týden Musk sdělil zaměstnancům Tesly, že by se neměli znepokojovat „bláznovstvím akciového trhu“. V dopisu zaměstnancům podle agentury Reuters rovněž vyjádřil přesvědčení, že v dlouhodobém horizontu bude Tesla nejhodnotnějším podnikem na světě.