Microsoft bude ve správní radě OpenAI pozorovatelem bez hlasovacích práv

Foto: Mojahid Mottakin na Unsplash

Americká softwarová společnost Microsoft zaujme ve správní radě firmy OpenAI pozici pozorovatele bez hlasovacího práv. Podnik, který před rokem uvedl na trh populární nástroj ChatGPT, to ve středu oznámil na svém blogu. Microsoft start-up OpenAI podporuje a má v něm i významný podíl. Oznámený krok podle serveru CNBC rozptýlí některé zbývající otázky ohledně zájmu Microsoftu o společnost OpenAI po bouřlivém měsíci, kdy správní rada firmy propustila a následně znovu přijala generálního ředitele Sama Altmana.

Perspektivy OpenAI jsou s Microsoftem provázány od doby, kdy softwarový gigant investoval do OpenAI 13 miliard dolarů (287 miliard Kč) a vložil systém umělé inteligence (AI) do Office a dalších svých programů. Dříve Microsoft oficiální zastoupení ve správní radě OpenAI neměl. Proto byl také překvapen, když rada Altmana propustila.

„Jednoznačně jsme se rozhodli správně, když jsme navázali spolupráci se společností Microsoft, a já jsem velmi rád, že v naší nové správní radě bude zastoupen jako pozorovatel bez hlasovacího práva,“ uvedl Altman ve zprávě pro zaměstnance zveřejněné na webových stránkách OpenAI. Bylo to jeho první oficiální sdělení poté, co se znovu ujal vedení společnosti.

OpenAI odvolala Altmana 17. listopadu, a to bez bližšího zdůvodnění, což vyvolalo znepokojení mezi investory i zaměstnanci. O čtyři dny později ho firma do funkce vrátila a přislíbila změny ve správní radě.

Mira Muratiová, která byla technologickou ředitelkou společnosti OpenAI a po Altmanově odvolání byla krátce jmenována dočasnou generální ředitelkou, je opět technickou ředitelkou. Spoluzakladatel firmy Greg Brockman, který se po Altmanově vyhazovu rozhodl z firmy odejít, se vrátí jako její prezident, uvedl Altman.