Liberecký kraj bude pokračovat v přípravě stavby solární elektrárny v Ralsku

Foto: Chelsea na Unsplash

Liberecký kraj bude pokračovat v přípravě stavby solární elektrárny na bývalém vojenském letišti v Ralsku na Českolipsku. Cílem projektu je energetická nezávislost a soběstačnost kraje. Při realizaci maximální varianty s instalovaným výkonem přes 100 megawattů by zařízení bylo schopné trojnásobně pokrýt roční spotřebu kraje a jeho organizací, která se pohybuje kolem 30.000 MWh ročně. Na prezentaci před jednáním zastupitelstva to řekl náměstek hejtmana Zbyněk Miklík (Piráti).

Maximální varianta počítá s plným zastavěním plochy letiště o rozloze sto hektarů 189.000 fotovoltaickými panely, náklady se předběžně odhadují na 2,9 miliardy korun. Přednost ale zřejmě dostane menší varianta. Při instalovaném výkonu 75 MW by bylo na ploše 136.000 panelů, umožnilo by to využití plochy i pro další aktivity. Podle Miklíka záměr počítá s bruslařskou dráhou, stáním pro karavany, prostorem pro konání kulturních akcí a také s přistávací plochou pro malá letadla. Projekt by podle odhadů přišel na 2,2 miliardy korun.

Chybí příslib připojení do sítě

Největší slabinou záměru je zatím chybějící příslib připojení do sítě, které se dosud nepodařilo zajistit. Kraj proto bude pokračovat v předběžných tržních konzultacích s cílem ho zajistit. Připojení je pro město Ralsko podmínkou, aby začalo jednat o změně územního plánu, který musí stavbu umožnit. „V momentě, až bude připojení do sítě, budeme vědět, že projekt se dá realizovat, a pak ho budeme v zastupitelstvu a s občany projednávat,“ řekl ČTK starosta Ralska Miloslav Tůma (ANO).

Areál v Ralsku o rozloze 300 hektarů převzal kraj v roce 2007 od státu. Letiště naposledy využívala sovětská armáda, která ho opustila v roce 1991, od té doby na 2,5 kilometru dlouhé ranveji přistávají jen malá sportovní letadla. Plocha se podle vedení Libereckého kraje nabízí k energetickému využití. První záměry na zastavění letištní plochy solárními panely se objevily už před 15 lety, v době, kdy podobné projekty byly na vzestupu v souvislosti s vysokými výkupními cenami elektřiny. Ze záměru ale tehdy sešlo.

Teď patří výstavba solární elektrárny na letišti k prioritám Libereckého kraje. V lokalitě nejde o ojedinělý projekt, velká fotovoltaická elektrárna s instalovaným výkonem bezmála 56 megawattů (MW) vznikla už v roce 2010 v pěti lokalitách u Ralska a Mimoně a dnes ji provozuje skupina ČEZ. Podle firmy jde v Česku o jednu z nejvhodnějších lokalit pro výrobu elektřiny ze slunečního záření. Instalovaný výkon elektrárny představuje téměř polovinu instalovaného výkonu všech solárních elektráren v kraji, který na konci loňského roku dosáhl 113,9 MW.