Legendární botasky jdou dál pod Vasky

Ilustrační foto: Blanka Šejdová z Pixabay

Zlínská obuvnická firma Vasky koupila značku Botas. Agentuře ČTK to sdělila mluvčí společnosti Vasky Aneta Zenkerová. Cenu společnost nezveřejnila. „Koupili jsme ochranné známky, domény, užitné vzory, co se týče výrobního zařízení, jsou to kopyta a nože,“ řekl ČTK majitel a zakladatel společnosti Vasky Václav Staněk. Budovy ve Skutči předmětem prodeje nebyly. Staněk by také rád zachoval ve Skutči alespoň několik pracovních míst.

Obuv pod názvem Botas se vyráběla ve Skutči na Chrudimsku od roku 1963. Firma je od letoška v likvidaci, podle vedení podniku za to mohlo zdražení energie a materiálů pro výrobu, výpadek exportu do Ruska a dalších teritorií kvůli válce na Ukrajině i nedostatek kvalifikovaných pracovních sil.

Staněk již dříve uvedl, že firma Vasky má o značku Botas zájem, připravila i akci s prodejem zlevněných párů svých bot a z výtěžku chtěla značku Botas koupit. Podle spolumajitele Botasu Františka Nestávala však bylo zájemců více. „I když českým internetem a médii projela vlna nejistoty, po celou dobu jsme jen řešili detaily obchodu. Důvěru, kterou do nás zákazníci vložili, jsme od začátku brali jako obrovský závazek,“ naspal v tiskové zprávě Staněk.

Domluvili fúzi a kolekci

Domluva koupě trvala několik týdnů. Při tom vznikala nová kolekce ve spolupráci značek Vasky a Botas, která je od včerejška v prodeji. „Kolaborace bot Vasky a Botas zatím bude vznikat pod rukama ševců a šiček ve Zlíně. Zákazníci se mohou těšit na původní i redesignované modely botasek. Jelikož výroba v následujících měsících teprve započne, zákazníci si na botasky budou muset ještě chvíli počkat,“ uvedla firma Vasky. „Botas je českou obuvnickou legendou. Neměla by ale žít ve stínu své dřívější slávy. Je načase ukázat, že botasky mají i dnes co nabídnout,“ napsal Staněk.

Staněk ČTK řekl, že by rád zachoval ve Skutči zhruba 15 pracovních míst a vznikla tam v jiných prostorách šicí dílna. Pro nové majitele značky Botas to nebude jednoduché z hlediska výrobních kapacit. „Budeme muset rozšířit výrobu, nebo hledat kapacity externě v České republice. Boty se budou vyrábět ve stejných výrobních podnicích, ve kterých se vyrábějí Vasky, ale bude se jednat o dvě oddělené značky, které budou mít své prodejní kanály oddělené. Budeme dávat botasky na web Vasek, ale budeme se snažit budovat značku Botas i vlastními kanály,“ řekl ČTK Staněk. „Byl bych rád, kdybychom do pěti měsíců byli schopni mít naskladněný základní sortiment od Botasu, nicméně věřím, že to bude dříve.“

Vasky mají přes 50 zaměstnanců, loni vyrobily asi 200 000 produktů, párů bot a dalších doplňkových výrobků, jako jsou klíčenky, různé obaly či pásky. Letos by produkce měla vzrůst, Vasky by měly vyrobit přes 200 000 párů bot.

Obuvnická firma Botas dosáhla v roce 2021 zisku po zdanění 7,676 milionu korun. Rok předtím skončila ve ztrátě 2,930 milionu korun. Tržby z prodeje výrobků a služeb se v roce 2021 meziročně zvýšily o 55 % na 39,33 milionu korun. Výsledky roku 2021 ale byly výrazně ovlivněny odprodejem nepotřebných nemovitostí. Běžnou činností by společnost skončila v malé ztrátě. Loňské výsledky zatím společnost nezveřejnila.

Botas oživila legendu

Původně se firma jmenovala Botana a vznikla v roce 1949 sloučením menších znárodněných podniků ze Skutče a okolí. Značka Botas je spojením slov bota sportovní, případně bota Skuteč. V 90. letech společnost měla obraty i ve stovkách milionů korun, ale někdy i ztráty desítky milionů korun. Vyráběla statisíce párů bot ročně pro firmy Puma, Jofa a Salomon, jenže na nich měla nízké marže. Produkce postupně klesala na desítky tisíc párů ročně. Kolem 80 procent z celkové výroby připadalo na sportovní obuv, firma se zaměřovala na lední hokej, krasobruslení, lyžování, letní a halové sporty.

Městské botasky firma vyráběla od roku 2009, na kolekcích Botas 66 podnik deset let spolupracoval s designéry, kteří na každou sezonu připravovali nové modely. Číslo odkazuje na rok 1966, kdy botasky získaly po stranách jeden široký pruh, který ho odlišuje od jiných značek.

Ještě v roce 1991 podnik zaměstnával 2400 lidí, o deset let později měl o polovinu méně pracovníků. Do současnosti pak klesl počet pracovníků na sedm desítek. Jediným akcionářem Botasu byla společnost Benal.

Komentář SH:

V hromadě zpráv o fúzích IT firem, internetových obchodů a investicích do start-upů působí příběh Botasu a Vasky jako milé retro. Už tím, že Vasky si na Botas vydělala prodejem zvláště k tomu určené kolekce vlastních bot. Fúzi nedojednávala konsorcia investičních bank, ale domluvili se na ní dva čeští podnikatelé z tradičního řemeslného, později průmyslového oboru, kteří se mu pokoušeli vrátit ztracený – no, proč to neříct – národní šmrnc. A nutno také říci, že oba úspěšně. Značky Botas i Vasky mají něco do sebe. Výrobky jsou kvalitní, značky proslulé a oblíbené. Starší akciová společnost Botas se základním kapitálem 41 milion korun pod vedením Františka Nestávala odvedla dobrou „řemeslnou“ práci, ale přestalo se jí dařit obchodně. Mladší Vasky se základním kapitálem 30 tis. Kč s Františkem Staňkem na zelené louce vybudovala značku novou a komerčně úspěšnější, alespoň nyní. Moderním rysem obchodu je, že Vasky nekupuje „továrnu“, ale značku a know-how, tedy to skutečně cenné a perspektivní. Možná také to poslední cenné, co ve firmě v likvidaci zbývá. Staněk slibuje značku i styl Botas dále rozvíjet. Takže lze doufat, že příběh o dvou ševcích nekončí.