Vláda by měla o energetické krizi lépe komunikovat s firmami
Profesní svazy vyzvaly vládu, aby firmy informovala o postupech při případném nedostatku plynu. Jasně by také měla říci, zda plánuje v souvislosti s energetickou krizí podniky podpořit na podkladu takzvaného dočasného krizového rámce, který Evropská komise zveřejnila na konci března. Pokud tak neučiní, znevýhodní české společnosti proti firmám z okolních států, které pomoc zavedly. Svazy to napsaly ve společné tiskové zprávě.
Firmám podle zaměstnavatelských a podnikatelských organizací chybějí informace o chystaných plánech vlády, krizových scénářích, ale také definice nepostradatelných odvětví či možnosti dobrovolných dohod o úsporách energie. Svazy kritizují, že vláda v těchto otázkách dává přednost domácnostem před podniky. To se týká i pomoci při vysokých cenách elektřiny a plynu.
Profesní organizace naopak ocenily snahy vlády o zajištění alternativních dodávek plynu. „Česká republika je jednou z nejprůmyslovějších zemí EU, proto rostoucí ceny energie mají na hospodaření tuzemských podniků výrazný vliv,“ řekl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Kromě zajištění stabilních dodávek zemního plynu podle něj musí být pro stát zásadním úkolem dočasná podpora zasažených podniků a odvětví průmyslu.
ČR podle Dlouhého zaostává ve využití dočasného krizového rámce. „Zatímco v Německu a Francii již vyřizovali notifikaci programu, my čekali na odpověď ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) ohledně možných úprav jednotlivých parametrů, abychom se po měsíci čekání dozvěděli, že nebude nic,“ upozornil.
Firmám mohou podle svazů pomoci i kompenzace nepřímých nákladů, které roky využívají další země. Míří na energeticky náročná odvětví, která kvůli ceně emisních povolenek musí nakupovat dražší elektřinu. Profesní organizace uvedly, že náhrady kabinet slíbil a měl by je společnostem vyplatit příští rok. Za dobrý krok svazy považují snížení poplatku za podporované zdroje energie v ceně elektřiny na nulu pro všechny odběratele.