Koncernu ZKL loni vzrostly tržby o 6,3 procenta

Brněnskému strojírenskému koncernu ZKL, který vyrábí velkorozměrová ložiska, loni vzrostly tržby o 6,3 % na 1,18 mld. Kč, zisk před zdaněním se zvýšil o půl procenta na 159 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti zveřejněné ve Sbírce listin.

„Důvodem zlepšení je nepochybně naše strategie růstu postavená na výrobě ložisek pro zelenou energii, jako jsou větrné elektrárny a železniční doprava, dále pak i zaměření se naší divize ZKL reality na rozvoj nájemního bydlení v Brně a Klášterci nad Ohří,“ napsal ve výroční zprávě generální ředitel ZKL Jiří Prášil.

Pro letošní rok vedení společnosti očekává ekonomické oživení spojené s návratem do normálu, předpokládá ale komplikace s dostatečným a včasným přísunem materiálu a zásob pro potřeby výrobních podniků i obchodu. „Z tohoto důvodu mohou nastat výpadky ve výrobě, zejména ve 2. polovině roku 2021,“ uvedl Prášil. Společnost podle něj čeká, že tyto potíže překoná.

Plánuje letos investovat do rozšiřování výrobních kapacit pro výrobu ložisek do větrných elektráren i železniční dopravu i do výstavby nových bytů.

ZKL se v loňském roce navzdory nástupu pandemie koronaviru podařilo zvýšit prodej ložisek zhruba o 11 procent. Pozitivně se vyvíjely tržby ze západní Evropy i tržby a smlouvy s partnery v Rusku, na Ukrajině a v Číně. Pandemie naopak zasáhla nejvíce obchod se zeměmi Jižní Ameriky a z oblasti Středního východu. ZKL rozšiřuje distribuční síť svých ložisek a otevírá nová zastoupení v různých zemích světa. Od roku 2020 má tak zastoupení v Argentině, Číně, Indii, Německu, na Ukrajině a v Turecku.

ZKL je největším výrobcem velkorozměrových soudečkových, speciálních a dělených ložisek ve střední Evropě. Více než 80 % produkce vyváží do sedmi desítek zemí. Vznikl integrací českého ložiskového průmyslu s více než sedmdesátiletou tradicí zajišťujícího výzkum, vývoj, výrobu a prodej ložisek ZKL.