Kellnerová a Křetínský zůstávají nejbohatšími Čechy

Takto si bohatství představuje umělá inteligence. Ilustrační foto: HANSUAN FABREGAS z Pixabay

Ve svém jedenáctém výročním žebříčku nejbohatších Češek a Čechů zůstává nejbohatší Češkou Renáta Kellnerová, vdova po kdysi nejbohatším Čechovi Petru Kellnerovi, a podnikatel Daniel Křetínský. Časopis Forbes to zveřejnil na své webové stránce.

Majetek Kellnerové časopis odhadl na 378 mld. Kč a setrvala v první pozici přesto, že proti loňsku se hodnota jejího majetku snížila o 4,9 miliardy korun. Křetínský si naopak o 92,3 mld. Kč polepšil na téměř 211 miliard korun.

V pořadí prvních sta osob jsou letos čtyři nováčci. Celková hodnota majetku sta nejbohatších Čechů se odhaduje na 2500 miliard korun.

Přivýdělek vykázal také politik Andrej Babiš, jehož majetek je ve svěřeneckých fondech. Letos se umístil na páté příčce, stejně jako loni, za třetím Karlem Komárkem a čtvrtým Pavlem Tykačem. Za uplynulý rok se Babišův majetek zvětšil o 62,3 mld. Kč na 170,1 miliardy korun.

Nováčkem v nejvyšší lize je Michal Strnad (zbrojní průmysl a strojírenství). S majetkem 45,9 mld. Kč obsadil 9. místo. Druhým nováčkem je na desátém místě vlastník hydroenergetické společnosti Energo-Pro Jaromír Tesař, jehož majetek časopis odhadl na 40,6 miliardy korun.