Handelsblatt: Britští maloobchodníci žalují Amazon o miliardy

Foto: Christian Wiediger na Unsplash

Sdružení britských maloobchodníků zažalovalo Amazon o náhradu škody z důvodu údajného zneužití dat od nezávislých prodejců. Informuje o tom německý web Handelsbatt.

Žaloba zamířila před odvolací tribunál pro hospodářskou soutěž v Londýně. Sdružení podle webu odhaduje údajné škody na 1,1 miliardy liber, což je ekvivalent 1,3 miliardy eur.

Handeslbatt připomíná, že jde dosud o největší hromadnou žalobu ve Spojeném království. Sdružení podle vlastních informací zastupuje zájmy zhruba 35 tisíc drobných živnostníků. Amazon nebyl obviněn ze zneužití dat prodejců třetích stran poprvé. „Základní problém je v tom, že Amazon provozuje nejen tržiště, ale také sám působí jako prodejce – a tyto dvě funkce se mohou dostat do konfliktu,“ uvádí Handelsblatt.

V roce 2022 jej začal vyšetřovat britský úřad pro hospodářskou soutěž CMA. Obvinil jej z nezákonného používání údajů od maloobchodníků ke stanovení cen pro své vlastní produkty, a tím k získání konkurenční výhody. Pro podobné podezření zahájila vyšetřování i Evropská komise. Ta jej ale po čase uzavřela, když Amazon učinil určité ústupky.

Šéf sdružení Andrew Goodacre poukázal na to, že mnoho malých dodavatelů nemá jinou alternativu k obchodování na amazonském trhu, protože jinak by měli příliš malý dosah. Nevěděli ale, že Amazon zneužívá jejich data ve svůj vlastní prospěch. Žaloba je nyní pro maloobchodníky „bodem obratu“, píše Handelsblatt.