Globální odbyt smartphonů letos stoupne o 4 procenta

Ilustrační foto: Aspen.PR

Celosvětový odbyt chytrých telefonů se v letošním roce vrátí k růstu a zvýší se o 4 % na 1,21 miliardy přístrojů. Předpověděla to analytická společnost International Data Corporation (IDC). Růst podle ní bude pokračovat také v příštím roce, kdy by se měl odbyt zvýšit o 2,3 procenta.

„Trh s chytrými telefony je konečně z nejhoršího venku a má před sebou oživení,“ říká analytička Nabila Popalová z IDC .

Minulý měsíc společnost IDC předpověděla, že v prvním čtvrtletí se celosvětový odbyt chytrých telefonů meziročně zvýšil o 7,8 procenta na 289,4 milionu přístrojů. Na vedoucí pozici na trhu se v prvním čtvrtletí vrátila jihokorejská společnost Samsung, kterou loni o prvenství připravil americký konkurent Apple.

Společnost Apple používá ve svých telefonech iPhone vlastní operační systém iOS, zatímco většina ostatních výrobců používá operační systém Android, za kterým stojí internetová společnost Google.

Popalová řekla, že za letošním růstem trhu s chytrými telefony budou stát především telefony se systémem Android. Jejich odbyt by se podle ní měl zvýšit o 4,8 %, zatímco u telefonů se systémem iOS by měl růstu činit pouze 0,7 procenta. „Důvodem slabšího růstu iOS je silný loňský rok a rostoucí konkurence v Číně,“ upřesnila Popalová.