Gigafactory VW bude v Polsku, s projektem v Líních to nesouvisí

Ilustrační foto: StockSnap z Pixabay

Továrnu na akumulátory pro elektromobily Volkswagenu postaví společnost IONWAY v jihopolské Nise. Podnik založily automobilový koncern VW a belgická skupina Umicore.

Celková investice má činit 1,7 miliardy eur (41,6 miliardy Kč) a jejím cílem je levnější výroba, která učiní elektromobily dostupné pro každého, uvedl v prohlášení šéf IONWAY Thomas Jansseune.

Umicore je firmou zaměřenou na recyklaci a technologie materiálů a patří mezi největší producenty materiálu pro výrobu baterií. V Nise již má výrobní závod. Nová továrna pro Volkswagen bude umístěna hned vedle. Zahájení výroby je naplánováno na rok 2025. Do roku 2030 zde má vzniknout 900 pracovních míst. Do konce desetiletí se tu mají vyrábět akumulátory s celkovou roční kapacitou 160 GWh a má jimi zásobovat až 2,2 milionů elektroaut.

„IONWAY pomůže Evropské unii dosáhnout jejích ambiciózních cílů Green Deal tím, že urychlí vybudování místního, udržitelného a hodnotově transparentního akumulátorového řetězce,“ napsal Volkswagen ve svém prohlášení.

V závodě se bude vyrábět katodový materiál, který může Volkswagen používat k výrobě baterií pro své elektromobily. Kromě toho chce IONWAY dodávat také prekurzory potřebné k výrobě baterií. To si vyžádá výstavbu dalšího závodu. Zatím ale nebylo rozhodnuto, kde tento závod bude umístěn.

„Jedná se o továrnu na výrobu čistě katodního materiálu, nejedná se tedy o výrobu samotných baterií,“ zdůraznil pro Svět hospodářství David Hořínek, PR manažer a tiskový mluvčí agentury CzechInvest. Podle něj s projektem SPP Líně polská investice nesouvisí. „Jedná se o jiný projekt. Rozdílnost projektu je dána také výši investicí a počtem plánovaných pracovních míst,“ zdůraznil Hořínek