Francouzský parlament zpochybňuje prodej IT firmy Atos Křetínskému

Ilustrační foto: Jean-Baptiste N. z Pixabay

Francouzští poslanci a senátoři zpochybňují prodej částí francouzské technologické společnosti Atos českému miliardáři Danielu Křetínskému. Obchod by podle nich mohl ohrozit jaderné odstrašovací schopnosti Francie. Skupina francouzských zákonodárců své obavy zveřejnila v textu na webu deníku Le Figaro. Křetínského mluvčí obavy mírní a ČTK sdělil, že Křetínský se chce soustředit na divizi Tech Foundations.

Atos tento týden uvedl, že jedná o prodeji svých ztrátových aktivit Křetínskému zhruba za dvě miliardy eur (48 miliard Kč). Firma, která se potýká s finančními problémy, by se tak zároveň měla přeorientovat na kybernetickou bezpečnost a cloudová aktiva a zároveň snížit zadlužení. Dohoda by Křetínskému také umožnila získat podíl 7,5 procenta ve zbývající části podniku, který by se přejmenoval na Eviden.

Titulek článku skupiny zákonodárců z pravicové konzervativní strany Les Républicains zní: „Přestaňme prodávat naše nejstrategičtější klenoty cizím mocnostem“. Francouzské superpočítače, které Atos vyrábí a které se používají pro virtuální jaderné testy, by takto padly do cizích rukou, píší.

„Vidět tak mocného zahraničního hráče, jak se přibližuje našim ultracitlivým vojenským kapacitám, si zaslouží naši pozornost,“ uvedla skupina zákonodárců vedená senátorem Cédrikem Perrinem z obranného výboru Senátu. Zároveň připomněla, že Křetínský už se ve Francii angažuje v energetice, médiích a maloobchodě, ale s oblastí IT služeb zatím nemá zkušenosti.

„Existuje historický precedens, který ukazuje, že jeden den jste menšinovým akcionářem a druhý den většinovým akcionářem. Existuje skutečné riziko pro naši suverenitu,“ řekl Perrin agentuře Reuters. Zákonodárci se zároveň ptají, proč se více nezvažovala nabídka od francouzských kupců, když zájem o Atos podle francouzských médií projevilo i konsorcium francouzských firem Astek a ChapsVision.

„Naprosto rozumíme strategické důležitosti služeb společnosti Eviden pro Francii a plně respektujeme národní suverenitu v této oblasti,“ sdělil ČTK mluvčí Křetínského Daniel Častvaj. „Budeme investovat do společnosti Eviden na žádost této společnosti za účelem posílení jejího finančního zdraví, ale naše účast bude striktně menšinová a zcela pasivní,“ dodal.

Křetínský hodlá transakci uskutečnit přes svůj podnik EP Equity Investment (EPEI). Nad avizovaných 7,5 procenta ve firmě Eviden Křetínský podle Častvaje svůj podíl zvyšovat nebude.

„Naše strategické zájmy jsou spojeny s divizí Tech Foundations, která je zárodkem nového Atosu, kde chceme být dlouhodobými akcionáři a podporovat rozvoj evropské digitální infrastruktury jako alternativního řešení k nabídkám amerických digitálních gigantů v oblasti cloudu. Odkoupením této činnosti posilujeme také Eviden, jehož nezávislost a sílu si přejí poslanci, neboť mu umožňujeme soustředit se na strategické aktivity a zlepšit stávající finanční situaci,“ dodal Častvaj.

Francie je jedinou západoevropskou zemí, která má absolutní autonomii v používání jaderných zbraní. Zákonodárci nemohou zablokovat prodej francouzské společnosti, to může pouze vláda, pokud se domnívá, že k tomu existuje strategický důvod.