Firma Geomet získala pozemky pro závod na zpracování lithia z Cínovce

Foto: Chris z Pixabay

Společnost Geomet získala pozemky v průmyslovém areálu Dukla, na nichž hodlá postavit závod na zpracování lithia z nedalekého Cínovce na Teplicku. Kupní cena pozemků u obce Újezdeček činí téměř miliardu korun, napsal dnes server Seznam Zprávy. Na Cínovci je největší evropské ložisko lithia, které je klíčovou surovinou pro výrobu baterií do elektromobilů a baterií pro obnovitelné zdroje.

Geomet patří do skupiny ČEZ

Geomet vlastní Severočeské doly patřící do skupiny ČEZ a australská těžební společnost European Metals Holdings.

Společnost Geomet v rámci smlouvy jeden z pozemků koupila, na získání dalších tří uzavřela předkupní právo, podle prezentace firmy European Metals Holdings v celkové hodnotě 966 milionů korun, uvedly Seznam Zprávy. V průmyslovém areálu firma plánuje postavit závod na zušlechťování rudy a na výrobu lithia pro baterie.

„Oznámení, které zveřejnila společnost European Metals Holdings, můžeme potvrdit v plném rozsahu. Rádi bychom ale zdůraznili, že vydané oznámení se týká zejména získání opcí na dotčené pozemky,“ sdělil dnes ČTK mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

Pozemky areálu Dukla vlastnily čtyři soukromé firmy, přičemž všechny přilehlé pozemky relevantní pro tuto lokalitu jsou ve vlastnictví státu nebo místních úřadů. Jeden z koupených pozemků vlastní podle serveru firma Datou. Jejím majitelem je Jan Lichtneger, odvolaný ředitel středočeských silničářů, známý z takzvané kauzy Dozimetr.

Ústecký krajský odbor územního plánování už obdržel žádost o změnu územního plánu v okolí areálu Dukla, aby mohl vzniknout koridor pro dopravu rudy. Rozhodnout se má v posledním čtvrtletí letošního roku. Na výsledku pak závisí i koupě dalších tří pozemků, respektive využití opcí na jejich koupi.

Největší ložisko lithia v Evropě

Pod Cínovcem v Krušných horách se nachází největší ložisko lithia v Evropě. Firma Geomet v oblasti provádí průzkum a v následujících letech tam plánuje hlubinnou těžbu tohoto strategického kovu. Finální studie proveditelnosti, která odpoví na základní otázky spojené s možnostmi produkce lithia na Cínovci, bude hotová do konce letošního roku, uvedl nedávno místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani. Těžba by mohla začít na přelomu roku 2026 a 2027 za předpokladu, že ve druhé polovině roku 2025 bude mít Geomet stavební povolení. Náklady na celý projekt se odhadují na 15 miliard korun.

Těžba by mohla začít na přelomu roku 2026 a 2027

Premiér Petr Fiala (ODS) při květnové návštěvě Teplicka řekl, že v těžbě lithia vidí příležitost pro Ústecký kraj. Z kdysi uhelného regionu může podle něj vzniknout centrum moderní energetiky a obnovitelných zdrojů. Důležitá je podle premiéra spolupráce i se sousedním Saskem. I proto vzniklo česko-saské memorandum o spolupráci na projektech strategického významu, mimo jiné při získávání surovin, jako je lithium.