Dovoz zařízení pro výrobu čipů do Číny výrazně vzrostl

Ilustrační foto: Dan Williams z Pixabay

Hodnota dovozu zařízení pro výrobu čipů do Číny se v loňském roce zvýšila o 14 % na téměř 40 miliard dolarů (zhruba 900 miliard korun). Zvýšené čínské investice do výroby čipů jsou reakcí na snahu Spojených států amerických omezit polovodičový průmysl v Číně. S odvoláním na celní údaje o tom dnes informovala agentura Bloomberg.

Hodnota čínského dovozu zařízení pro výrobu čipů byla vloni druhá nejvyšší od roku 2015, kam sahají záznamy. Celkový dovoz do Číny přitom v loňském roce klesl o 5,5 procenta. Údaje podle agentury Bloomberg podtrhují, jaký důraz čínská vláda klade na zajištění soběstačnosti čínského polovodičového průmyslu.

Exportní restrikce ze strany USA a jejich spojenců komplikují čínským podnikům přístup k nejnovějším polovodičovým technologiím. Dovoz zařízení pro výrobu čipů z Nizozemska do Číny v prosinci prudce vzrostl, a to před zavedením nových vývozních restrikcí, které ještě více omezí schopnost čínských dodavatelů čipů získat nejnovější výrobní zařízení.

Nizozemský dodavatel zařízení pro výrobu čipů ASML ještě před vstupem nových restrikcí v platnost zrušil dodávky některých svých strojů do Číny. Učinil tak na žádost vlády USA, která se snaží podkopat rozvoj čínského sektoru špičkových technologií, jenž považuje za hrozbu, napsal Bloomberg.