Dotace na úspory pro firmy jsou připraveny

Ilustrační foto: Willfried Wende z Pixabay

Firmy v Česku mohou ode dneška začít žádat o dotace na úspory energie, stát mezi ně rozdělí 5 miliard korun. Peníze půjdou například na projekty ke snížení energetické náročnosti budov či instalace solárních panelů a nových úsporných technologií. Cílem je celkové snížení spotřeby energie v ČR. Informovala o tom dnes Agentura pro podnikání a inovace, která žádosti přijímá.

„Energetické úspory jsou cestou, jak snižovat náklady na energii, zvyšovat naši energetickou bezpečnost a lépe chránit životní prostřední. Snižování spotřeby energie je navíc důležitou součástí modernizace celé české energetiky a také řízeného odchodu od uhlí. Pro konkurenceschopnost českých podniků je klíčové, aby efektivně zaváděly energeticky úsporná opatření,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dotační výzvu vyhlásilo 10. května. Podpořit v ní chce projekty na úsporu energie. Jde například o instalaci solárních panelů, technologií na vytápění nebo zařízení pro využívání dešťové vody. „Zajímavé by mohly pro firmy být také realizace projektů na snížení energetické náročnosti budov v podobě zateplení obvodového pláště nebo na modernizaci rozvodů elektřiny, plynu, tepla, chladu a stlačeného vzduchu v energetických hospodářstvích podniků,“ řekl generální ředitel Agentury pro podnikání a inovace Jan Piskáček.

Komentář SH:

Můžeme se velmi často dočítat, jak jsou úspory energie návratné, ziskové, natož ve spolupráci se solárními elektrárnami. Otázka je, nač potom ty dotace? Smysl mají snad při rekonstrukci budov, ty se často vyplácet nemusejí. Jak dokládá např. projekt rekonstrukce budovy Českého statistického úřadu v Praze na Skalce.

Zájemci mohou o dotaci žádat ode dneška, agentura bude žádosti přijímat do konce října příštího roku. Firmy mohou ve výzvě získat na jeden projekt až 30 milionů eur (zhruba 742 milionů korun) zpět formou dotace.