Do Česka opět proudí ruský plyn

Foto: Ilse Driessen on Unsplash

Do České republiky opět proudí ruský plyn. Potvrdil to na síti X ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Reagoval tak mj. na tweet ekonoma Lukáše Kovandy, který vycházel z údajů hraniční stanice Lanžhot.

„Prohlubuje se přitom současně také závislost Česka na ruské ropě. V letošních první třech čtvrtletích dovezla ČR největší objem ruské ropy za všechna první tři čtvrtletí v celém období od roku 2010, jak plyne z dat ČSÚ,“ uvedl také Kovanda.

Síkela tvrdí, že Česko ruský plyn nepotřebuje. „Ruský plyn dovážet nepotřebujeme a zásoby na letošní zimu jsme si bez problémů vytvořili bez něj. Tento týden jsme z měsíčních dat ERÚ zjistili, že od října k nám přesto začali někteří obchodníci plyn z Ruska dovážet. Celkem do konce října představuje plyn z Ruska 1,2 procenta celkových dodávek za rok 2023,“ napsal. Nezmínil se ovšem o cenách, což je asi podstatné.

Jiné je to u ropy. Nejde totiž jen o přímý dovoz, avšak ČR dováží velké množství pohonných hmot ze Slovenska, kde jsou vyráběny právě z ruské ropy. Jakmile tak skončí výjimka na její embargo, budeme mít asi veký problém.

Každopádně celková závislost na ruských surovinách přeci jen klesla, což ocenila agnetura Moody’s, která ČR s odvoláním na tuto skutečnost zlepšila ratingový výhled.