CNBC: Austrálie má příliš mnoho ovcí, farmáři je i rozdávají zdarma

Foto: David Mark z Pixabay

Ceny skopového v Austrálii prudce klesly, protože v zemi je ho nadbytek. Někteří farmáři s cílem ušetřit náklady své ovce i rozdávají, aby je nemuseli vybíjet, napsal server zpravodajské televize CNBC. Ceny skopového se za poslední rok propadly o více než 70 procent na 1,23 dolaru (27 Kč) za kilogram, ukazují údaje poskytnuté organizací Meat and Livestock Australia (MLA).

„Austrálie měla v posledních letech několik velmi dobrých sezon, což znamená, že stáda ovcí dosáhla 78,75 milionu kusů, nejvíce od roku 2007,“ uvedl analytik MLA Tim Jackson. K vysokému počtu ovcí přispěly tři roky nadprůměrných srážek v regionech, kde se ovce chovají, jako Nový Jižní Wales a Viktorie. Srážky jsou ideální pro růst trávy, která slouží jako krmivo hospodářských zvířat.

„Čím více pršelo a čím déle byl trh v dobré kondici, tím více to vedlo chovatele k tomu, aby si ovce, které by jinak vyřadili, nechali, a v důsledku toho počty ovcí dále rostly,“ dodal předseda australské organizace chovatelů ovcí Andrew Spencer. Chovatelé si tak nechávali více ovcí na farmách, místo aby je vykrmovali a posílali na jatka a trhy.

Farmářům však začaly prudce klesat zisky a pro mnoho ovcí nebyl odbyt. Aby farmáři snížili náklady, začali se ovcí zbavovat. Většina z nich dává přednost rozdávání ovcí, než aby stáda vybíjela, ukazuje se však, že zájemců o ovce není dost, upozornil viceprezident skupiny na ochranu zemědělství WAFarmers Steve McGuire.

V roce 2020 počet ovcí v Austrálii klesl na nejnižší úroveň za 100 let. Statistiky MLA ukazují, že od té doby se počty ovcí zvýšily o 23 procent. Prudký pokles počtu zvířat před třemi lety zvýšil ceny skopového na nové rekordy. Situace se však od té doby obrátila a ceny prudce klesly. Další ranou pro chovatele je i sucho, které zřejmě nepoleví a příštích několik měsíců bude poměrně horkých a suchých. To snižuje nabídku krmiva a zemědělci jsou tak nuceni redukovat stáda.

Austrálie je předním světovým producentem a vývozcem skopového. Nadměrná nabídka způsobila tlak na pokles světových velkoobchodních cen, i když v maloobchodě je pokles cen pomalejší, upozornil McGuire. Austrálie v říjnu vyvezla rekordní množství skopového a McGuire očekává, že ceny skopového pro spotřebitele v Austrálii i zahraničí se budou dále snižovat.