ČEZ prodává uhlí v Polsku a vyšvihl se na špici ESG
Na základě kompetitivního aukčního procesu, který byl zahájen 26. března 2024, podepsala Skupina ČEZ smlouvu o prodeji svých polských uhelných aktiv se společností ResInvest Group. Prodej zahrnuje společnosti, které vlastní a provozují dvě černouhelné elektrárny Skawina a Chorzów s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla, oznámil ČEZ.
Vypořádání transakce podléhá schválení polského antimonopolního úřadu. ČEZ bude v Polsku i nadále rozvíjet moderní energetické služby ESCO prostřednictvím společnosti rámci skupiny Elevion.
Nabídka společnosti ResInvest Group byla nejatraktivnější ze všech předložených nabídek, což bylo potvrzeno nezávislým posouzením hodnoty prodávaných společností. Výsledná cena převyšuje aktuální náklad na vyřazení předmětných aktiv ve Skupině ČEZ.
Černouhelná elektrárna CEZ Skawina (instalovaný výkon 330 MWe / 588 MWt) je druhým největším dodavatelem tepla do Krakowa a města Skawiny. Černouhelná elektrárna CEZ Chorzów (238 MWe / 500 MWt) je jedním z největších dodavatelů tepla do Katowic a dalších městských aglomerací ve Slezsku. Obě elektrárny k výrobě částečně využívají také biomasu a v loňském roce dohromady vyrobily 1 390 GWh elektřiny a 5 649 TJ tepla.
Součástí prodeje jsou i společnosti CEZ Produkty Energetyczne Polska a CEZ Polska. Společnost CEZ Produkty Energetyczne Polska poskytuje specializované podpůrné služby v oblasti nakládání s vedlejšími energetickými produkty, které vznikají při spalování uhlí a biomasy. Společnost CEZ Polska je zastřešující holdingová společnost pro CEZ Chorzów a CEZ Skawina. Zároveň monitoruje situaci na trhu z hlediska energetické regulace a legislativy, zajišťuje komunikační, PR a Public Affairs aktivity.
Vypořádání transakce podléhá souhlasu polského antimonopolního úřadu (UOKiK). Exkluzivním poradcem ČEZ byl při prodeji londýnský investiční tým ING Bank.Prodej těchto polských společností je součástí dekarbonizačního úsilí Skupiny ČEZ, k němuž se přihlásila ve Vizi 2030. V rámci své strategie divestuje vybraná aktiva v některých zemích a soustředí se na rozvoj obnovitelných zdrojů a moderních energetických služeb v Česku a v Evropě.
JIž dříve ČEZ oznámil, že se posunul mezi 8 % nejlépe hodnocených veřejně obchodovaných společností z hlediska udržitelnosti (ESG) na světě. Hodnocení provádí globální ratingová agentura CSR Hub.
Hodnocení zahrnuje 38 tisíc veřejně obchodovaných firem. CSR Hub agreguje výsledky téměř tisícovky různých ratingových zdrojů a agentur do jednoho komplexního čísla. Letos v dubnu se ČEZ poprvé probojoval mezi první desetinu, nyní si tedy ještě o něco polepšil. Agentura hodnotí ČEZ v rámci kategorie energetické firmy, kam zařazuje celkem 964 subjektů z celého světa. Z České republiky hodnotí CSR Hub celkem 19 společností. Nezávislé hodnocení ukazatelů ESG je pro Skupinu ČEZ důležité mj. s ohledem na několik uzavřených úvěrů vázaných právě na plnění kritérií udržitelnosti.
„Energetické firmy jsou přirozeně v oblasti udržitelnosti pod největším drobnohledem a do ekologizace výroby a vylepšování dalších kritérií ESG investují obrovské prostředky. Stejně jako se v udržitelnosti neustále zlepšujeme my, zlepšují se i ostatní významné evropské energetiky, s nimiž se srovnáváme. Je to tedy nepřetržitý proces, v němž nemůžeme a ani nechceme polevit. Aktuální pozice Skupiny ČEZ je skvělým výsledkem práce nás všech a já věřím, že si ji dokážeme udržet,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Skupině ČEZ se letos podařilo zlepšit také u významné mezinárodní ratingové agentury Morningstar Sustainalytics, kde se posunula o 2 body. Agentura ve svých hodnoceních pokrývá přes 20 000 firem ze 172 zemí světa, v sektoru energetik hodnotí celkem 680 firem. Od roku 2019 si ČEZ polepšil o skoro 12 bodů, zároveň také výrazně vzrostl počet energetik, se kterými jej Morningstar Sustainalytics poměřují. V roce 2019 jich bylo pod 190, tedy třikrát méně než v současném ratingu. S ratingem od Morningstar Sustainalytics často pracují banky a pojišťovny při sjednávání smluv.
„Konkrétně na hodnoty ratingu od Morningstar Sustainalytics jsou navázané tři naše úvěry. Čím lepšího skóre dosáhneme, tím nižší úroky dostaneme a naopak. Proto je pro nás aktuální zlepšení dobrou zprávou. I jiné finanční instituce ale bedlivě sledují, jak si v udržitelnosti vedeme a zda se nám daří plnit nastavené cíle,“ říká členka představenstva a ředitelka oddělení udržitelnosti ČEZ Michaela Chaloupková.
První úvěrovou linku vázanou na ESG rating uzavřela Skupina ČEZ v létě 2023 s UniCredit Bank, následovaly další úvěry s Všeobecnou úvěrovou bankou a letos v dubnu s CaixaBank. Celkem má ČEZ v rámci všech tří úvěrů vázaných na ESG možnost čerpat až 13,5 miliardy korun.
Podle aktuální zprávy společnosti ČEPS, která jako jediná ze zákona odpovídá za vyrovnaný výkon a spotřebu v české elektroenergetické soustavě, se ČR od roku 2027 stane závislou na dovozu elektřiny ze zahraničí. Import může dosahovat až 22% podílu na čisté spotřebě v celoročním úhrnu, za bezpečnou úroveň ČEPS považuje 10 procent.