České firmy by mohly mít na Dukovanech zakázky za čtvrt bilionu
České firmy by mohly na výstavbě dvou nových jaderných reaktorů v Dukovanech získat zakázky až za 240 miliard korun. V Plzni to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). S jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem navštívil podniky Doosan Škoda Power a Škodu JS, jež mají být významnými subdodavateli korejské společnosti KHNP. Podle červencového rozhodnutí vlády postaví KHNP dva nové bloky v Dukovanech. Smlouva má být podepsána do března 2025.
„Korejská strana deklarovala, že při přípravě a výstavbě nových jaderných bloků se zapojí české firmy až 60 procenty. Věřím, že se nám tento společný cíl podaří naplnit,“ uvedl Fiala. České firmy to ale nesmí mít za jistotu. „Musejí se vynasnažit, aby předložily nejlepší nabídku, která bude konkurenceschopná. Musejí využít svoje zkušenosti z dosavadních zakázek, ať už pro elektrárnu v Temelíně nebo pro stavby v okolních státech,“ varoval premiér. Šedesátiprocentní zapojení tuzemských firem chápe česká strana jako oboustranný závazek. „Tedy nejenom korejské strany, ale také náš,“ dodal Fiala. Na úspěchu této dohody podle premiéra hodně záleží.
„Pokud se naše spolupráce osvědčí, tak se může stát vzorem pro podobné zakázky v budoucnosti,“ řekl Fiala. Podoba spolupráce se podle něj úspěšně upřesňuje a konkretizuje, také díky uzavřeným memorandům mezi českými a korejskými subjekty. Dnes jich bylo podepsáno dalších pět: s aliancí dodavatelských firem, s plzeňskými výrobci a vysokými školami. Premiér a korejský prezident se společně podepsali na turbínu s největšími lopatkami, které mají mít také stroje dodávané do Dukovan.
Vláda podle Fialy musí zajistit dostatek stabilní energie pro české domácnosti a průmysl a ČR nesmí být v žádném odvětví závislá na jediném dodavateli. „Naše strategie do značné míry stojí právě na rozvoji jaderné energetiky,“ prohlásil. Aktualizaci Státní energetické koncepce a Národního klimaticko-energetického plánu (NKEP) však dosud vláda nepředložila.
Jedním z podstatných kroků je podle Fialy úspěšný tendr na nové bloky v Dukovanech, bez nichž se ČR do budoucna neobejde. „Nabídka korejské společnosti KHNP, s níž věříme, že se úspěšně uzavřou smlouvy, byla nejvýhodnější a nejlépe odpovídala našim požadavkům,“ dodal premiér.
Plzeň je podle korejského prezidenta Jun Sok-jola velkým střediskem hospodářství v ČR a dnešní událost je historickým milníkem pro spolupráci v jaderné oblasti mezi Českou a Korejskou republikou. „Pro výstavbu Dukovan je Korejská republika tím nejlepším partnerem. Máme podobnou historii jako Česká republika,“ řekl. Jižní Korea začala s výstavbou jaderných elektráren v roce 1971, kdy její hospodářství nebylo vyspělé. Pak pokračovala s výstavbu v zahraničí, například v Dubaji.
„V České republice sídlí spousta společností, které vlastní technologie pro výstavbu elektrárny v Dukovanech, a tyto podniky dnes s korejským týmem podepsaly memorandum o porozumění. Dále se podepsalo memorandum o spolupráci ve vědě a výzkumu týkající se jaderné energetiky,“ řekl Jun Sok-jol. ČR a Korea se podle něj dohodly, že budou spolupracovat i na servisu elektrárny po celou dobu jejího provozu.
„Korejská vláda bude určitě plně podporovat výstavbu elektrárny v Dukovanech,“ potvrdil prezident. Podle něj chce být Korejská republika globálním lídrem ve stavbě jaderných elektráren, kterých by se mělo podle očekávání postavit ve světě zhruba sto. „Státy v rámci celého světa určitě potřebují podpořit jejich výstavby pro zajištění dostatku elektřiny,“ dodal.
Plzeňský Doosan Škoda Power vlastní jihokorejská skupina Doosan. ČEZ jako majitel Škody JS nyní s Korejci jedná o smlouvě na Dukovany, která by měla být podepsána do konce března příštího roku. První ze dvou nových reaktorů v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036, na druhý ČR zatím nemá povolení Evropské komise. Francouzská firma EDF i americký Westinghouse, které měly o zakázku také zájem, napadly tendr u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.