Ceny dřeva klesají, snižuje se odbyt

Ilustrační foto: Veronika Andrews z Pixabay

Ceny dřeva klesly v letošním druhém čtvrtletí proti prvnímu čtvrtletí o desetinu a dá se očekávat, že se budou dál snižovat. Zájem je menší, protože je na trhu přebytek výrobků ze dřeva. Některé pily pozastavují příjem dříví, některé plánují omezení ve výrobě, řekl ČTK Jiří Svoboda, předseda Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL), na celostátní konferenci ve Stříteži u Jihlavy.

„Ceny klesly už od 1. dubna. Očekávalo se, že bude další pokles od 1. července, ale všechno nasvědčuje tomu, že už to bude významně dřív,“ řekl Svoboda. Podotkl, že v tomto období roku je na trhu nejméně dřeva a je otázka, co se stane ve třetím čtvrtletí, jestli budou v lesích vysoké kůrovcové těžby. „Pokud bude kůrovcová sezona a dřevo zůstane v lese, to bude problém, který budeme opětovně řešit,“ řekl předseda. Podotkl, že v takové situaci byli lesníci někdy před čtyřmi lety.

Ceny dřeva podle lesníků v posledním období stoupaly a loni byly vysoké, zatímco v roce 2019 pro ně byly naopak špatné.

Podle Svobody situace vypadala optimisticky ještě letos v lednu a únoru. Smrková pilařská kulatina se ještě nedávno prodávala za víc než 3000 korun za metr krychlový, teď se cena pohybuje okolo 2800 korun. „Pokles bude pokračovat,“ odhaduje, brzo by mohla klesnout na 2300 až 2400 korun.

Sdružení letos založilo společnost SVOL obchodní, s.r.o., která začíná vykupovat dřevo a prodávat na trhu. Slibuje si od toho výhodnější ceny, než by měli jednotliví majitelé lesů. Zhoršování situace na trhu se dřevem by podle předsedy mohlo aktivitu podpořit. „Důvody, proč tyto věci vznikají, jsou, aby se čelilo takovým problémům s odbytem,“ uvedl Svoboda. Sdružení svým členům už společný obchod se dřevem nabízelo, ale jen formou vyjednání množstevních bonusů u odběratelů.

Kůrovcová kalamita v lesích podle Svobody nekončí, i když kůrovce zatím brzdí chladné a deštivé jaro. Kdyby byl chladný i květen, byla by podle něj naděje na snížení kalamity. „Pokud bude les naplněn vodou, je to vždycky dobře,“ prohlásil.

SVOL má okolo 720 přímých členů. Obhospodařují 550 000 hektarů lesa, což je 21 % výměry všech lesů v republice.