Bývalý šéf OpenAI Altman přestoupil do Microsoftu

Ilustrační foto: Accenture

Odvolaného šéfa OpenAI Sama Altmana a další lidi z jeho týmu okamžitě přijal Microsoft, kde Altman povede nový tým specializovaný na výzkum pokročilé umělé inteligence (AI). Analytici označují Microsoft za vítěze celé eskapády s odvoláním Altmana z vedení OpenAI a snahou akcionářů o jeho návrat.

Microsoft je významným podporovatelem start-upu OpenAI, podle serveru CNBC ve firmě drží 49procentní podíl a už do ní podle různých zdrojů zřejmě investoval téměř 13 miliard dolarů (292 miliard Kč).

„Jakou cenu má Sam Altman? Docela velkou, soudě podle ceny akcií Microsoftu,“ napsal americký list The Wall Street Journal (WSJ). Akcie Microsoftu totiž ještě před oficiálním zahájením dnešního obchodování přidávaly asi 2 procenta. Vzhledem k tomu, že tržní hodnota celé firmy dnes dopoledne přesahovala 2,75 bilionu dolarů (61,7 bilionu Kč), nárůst o 2 % znamená zhruba 55 mld. USD (1,2 bilionu korun). Krátce po zahájení obchodování na burze v New Yorku ale růst ceny zmírnil zhruba na 1 procento.

Správní rada OpeanAI podle interních dokumentů, na které se odvolávají média, Altmana odvolala se zdůvodněním, že se zbytkem správní rady přestal komunikovat. Zdroje agentury Bloomberg informovaly, že Altman v týdnech, které předcházely jeho překvapivému odvolání, sháněl miliardové investice do svého nového podniku na výrobu čipů.

Agentura Reuters napsala, že Microsoft najal Altmana a klíčové členy jeho týmu proto, aby odvrátil jejich případný útěk ke konkurenci. S Altmanem a jeho týmem bude mít naopak šanci udržet se na špici vývoje pokročilé AI, což by mělo teoreticky hodnotu Microsoftu ještě zvýšit.

Altman v Microsoftu povede nový výzkumný tým. Jeho vyhazov z pátečního odpoledne byl překvapivý pro něj i pro další lidi v sektoru, podle expertů znejistěl celé odvětví umělé inteligence. K Altmanovi se v Microsoftu připojí další spoluzakladatel OpenAI Greg Brockman a někdejší výzkumníci včetně Szymona Sidora.

Otřesy v OpenAI od pátku vyvolaly obavy z dopadů na Microsoft, a to právě proto, že firma už do OpenAI napumpovala miliardy dolarů. Navíc používá průkopnickou technologii pro většinu svých nabídek AI. Přijetí Altmana a jeho týmu proto zajistí, že ‚zlaté dítě umělé inteligence‘ zůstane u Microsoftu, upozorňují analytici. S firmou Google, která patří do skupiny Alphabet, Microsoft soutěží o nadvládu v odvětví umělé inteligence, které se teprve formuje a které zažívá rychlý růst.

„Pokud by Microsoft ztratil Altmana, mohl Altman přejít do Amazonu, Googlu, Applu nebo řady dalších technologických společností,“ řekl analytik společnosti Wedbush Securities Dan Ives. „Místo toho je nyní bezpečně v ústředí Microsoftu. Podle nás je teď Microsoft v ještě silnější pozici, když se Altman a Brockman věnují AI v Microsoftu.“

Společnost OpenAI zhruba před rokem uvedla na trh svého chatbota ChatGPT, což spustilo všeobecný zájem o generativní umělou inteligenci a soutěžení technologických firem v tomto odvětví. Termínem generativní umělá inteligence se označují systémy, které na základě tréninku na obrovském množství dat dokážou vytvářet zdánlivě originální výstupy ve formě textů či obrázků v reakci na zadání uživatele.

Analytici také míní, že k Microsoftu by mohlo přejít více zaměstnanců OpenAI. Současné otřesy by totiž mohly zásadně ovlivnit zvažovaný prodej akcií firmy, který mohl OpenAI podle odhadů ocenit až na 86 miliard dolarů (1,9 bilionu korun). Krach tohoto plánu by velmi pravděpodobně ovlivnil příjmy jednotlivých zaměstnanců OpenAI.

„Komerční součást OpenAI se chystala na sekundární nabídku akcií s oceněním přes 80 miliard dolarů. Tyto účastnické podíly (Profit Participation Units) měly mít pro klíčové zaměstnance hodnotu přes 10 milionů dolarů. Dá se říct, že tak už to teď nebude,“ napsali analytici zpravodaje SemiAnalysis, který se věnuje oboru mikročipů a dalším pokročilým technologiím.

Několik zaměstnanců start-upu OpenAI, včetně bývalé prozatímní ředitelky Miry Muratiové, se dnes v příspěvcích na platformě X vyjadřovalo v tom duchu, že „OpenAI není bez svých lidí nic“.

V Microsoftu bude mít tým pod Altmanovým vedením také pravděpodobně lepší přístup k nutnému výpočetnímu výkonu, vzhledem k tomu, že Microsoft je ve Spojených státech druhým největším hráčem v oblasti cloudových služeb. Zavázal se také, že vynaloží miliardy dolarů do rozšíření kapacity svých datových center.