Brusel schválil dotace závodu na výrobu polovodičů ve Francii

Ilustrační foto: Dan Williams z Pixabay

Evropská komise (EK) začala s naplňováním národohspodářského plánu na výrobu čipů v Evropě. Americké firmy GlobalFoundries a nizozemské společnosti STMicroelectronics obdrží dotace na stavbu závodu na výrobu polovodičů ve Francii. Celková hodnota projektu činí 7,4 miliardy eur (173,8 miliardy korun). Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Výše státního příspěvku nebyla zveřejněna.

Firmy svůj záměr oznámily loni v červenci. Nový závod by měl stát vedle stávajícího závodu STMicroelectronics v Crolles, nedaleko hranic se Švýcarskem a Itálií. Vyrábět by měl čipy, které se využívají v automobilovém průmyslu, pro internet věcí a v mobilních aplikacích. Plné výroby, která bude činit 620 000 čipových destiček o velikosti 18 nanometrů, by měl závod dosáhnout do roku 2026. Počítá se s tisícovkou nových pracovních míst.

„Podpora bude poskytnuta formou přímých grantů společnostem STMicroelectronics a GlobalFoundries na podporu jejich investic do projektu v celkové hodnotě 7,4 miliardy eur,“ uvedla EK. Firmy podle ní souhlasily, že při nedostatku dodávek vyřídí ty, které budou pro EU prioritní a že se s francouzským státem budou dělit o případné dodatečné zisky.

Spojené státy americké a Evropská unie usilují o zvýšení výroby čipů na svém území, aby se snížila závislost na asijských dodavatelích a zmírnil celosvětový nedostatek čipů. Nabízejí proto miliardové státní dotace.

Evropská unie minulý týden schválila normu European Chips Act na podporu výroby čipů. Unie chce do konce desetiletí zdvojnásobit svůj podíl na světovém trhu s těmito nedostatkovými produkty na 20 procent.