Banka Société Générale se ve druhém čtvrtletí vrátila k zisku
Francouzský finanční ústav Société Générale (SG), který v České republice vlastní Komerční banku, se ve druhém čtvrtletí vrátil k zisku. Výsledky rovněž překonaly očekávání analytiků díky nižším rezervám na ztrátové úvěry a řízení nákladů. Čistý zisk za duben až červen činil 900 milionů eur (21,6 mld. Kč), zatímco ve stejném období loni firma vykázala ztrátu 1,5 miliardy eur. Oznámila to společnost ve svém prohlášení.
Analytici očekávali v průměru zisk jen 670 milionů eur. Banka ve druhém čtvrtletí zvýšila rezervy na ztrátové úvěry o 166 mil. EUR, zatímco trhy očekávaly, že tato částka bude činit až 430 milionů eur.
Výnosy se snížily o 8,9 % na 6,29 miliardy eur. Důvodem bylo hlavně snížení výnosů francouzské divize drobných bankovních služeb o 14 procent. Slabší byl ale i výkon investiční divize. Výnosy divize leasingu aut ALD naopak stouply o více než 17 % díky akvizici konkurenční firmy LeasePlan.
Zisk francouzské divize drobných bankovních služeb se snížil o téměř polovinu. Marže francouzských bank snižují přísná pravidla pro poskytování hypoték v zemi, která omezují výši úrokové sazby. Stejně tak vláda stanovuje výši úrokové sazby u oblíbených spořících účtů. Pro banky je také problém postupné ukončování programu levných dlouhodobých úvěrů Evropskou centrální bankou.
Banka potvrdila svůj cíl na letošní rok. Nezmínila se ale o dlouhodobějších cílech, protože 18. září má současný ředitel Slawomir Krupa, který se ujal funkce v květnu, představit strategický plán. Krupa má za úkol oživit akcie banky po letech nevýrazných výkonů a po bolestivém odchodu z Ruska. Letošní rok označil Krupův předchůdce Frédéric Oudéa za „rok přechodu“.
Komentář SH:
Snížení rezerv na ztrátové úvěry banky SG zpochybňuje Markéta Šichtařová, ředitelka poradenské firmy Next Finance. Upozorňuje, že se nedávno evropské banky podrobily stresovým zátěžím, které oragnizuje a vyhodnocuje Evropský bankovní úřad a Evropská centrální banka každé dva roky. Jedná se o test, při kterém se simuluje, jak by se té které evropské bance dařilo v případě zhoršení ekonomického prostředí. Jde zejména o zjištění, zda v případě nenadálého pohybu úrokových sazeb nebo při poklesu tržních cen aktiv v bilanci banky by tato banka splňovala předepsané limity pro takzvanou kapitálovou přiměřenost. Tedy pro krytí rizik vlastním kapitálem. „V těchto velmi poddimenzovaných stress testech, které máloco kvůli své měkkosti odhalí, vyšly různé banky různě, ale minimálně dvě banky se vymykají. Totiž Deutsche Bank, největší německá banka, a Société Générale. Ne že by obě banky testy vůbec neprošly, byli i větší hříšníci, jako třeba DZ Bank AG Deutsche Zentral-Genossenschaftsbank nebo Norddeutsche Landesbank, ale to jsou banky menší. Jak Deutsche Bank, tak Société Générale, dopadly značně podprůměrně,“ píše Šichtařová. České banky se testu neúčastnily.
Komerční banka zároveň oznámila, že její čistý zisk v prvním pololetí meziročně klesl o 2,9 procenta na 8,1 miliardy korun. Celkové výnosy se snížily o 5,6 % na 18,1 miliardy korun.