Delegace tří českých ministrů jedná v Kataru o možné spolupráci
Delegace tří českých ministrů včera odcestovala do Kataru jednat o možnostech energetické, obchodní či dopravní spolupráce obou zemí. Česko budou až do úterý zastupovat ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, ministr dopravy Martin Kupka a ministr financí Zbyněk Stanjura, který se chystá podepsat smlouvu zabraňující dvojímu zdanění mezi ČR a Katarem. Spolu s ministry je v Kataru také delegace českých podnikatelů, kteří se chtějí ucházet o některé zakázky.
Stanjura odletěl do Kataru především kvůli podpisu dojednané smlouvy o zamezení dvojímu zdanění mezi ČR a Katarem. „Zároveň je plánováno bilaterální jednání mezi ministry financí ČR a Kataru o prohloubení obchodní spolupráce mezi oběma zeměmi,“ řekl Nikola Morava z resortu financí.
Síkela by měl podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) vystoupit na ekonomickém fóru, účastnit se diskusních panelů či konzultací. „Ty by měly mimo jiné zahrnovat jednání s jeho katarskými protějšky, včetně ministra obchodu a průmyslu a ministra energetiky,“ informovala za tiskové oddělení MPO Miluše Trefancová.
Dalším tématem bude také spolupráce v dopravě. „Pan ministr Kupka chce mimo jiné jednat se svým katarským protějškem a představiteli katarského leteckého úřadu o možnostech rozvoje spolupráce, místními podnikateli a investory v oblasti dopravy či kosmických aktivit. Též ho čeká program s českou podnikatelskou delegací. Cílem je rozvinout spolupráci v různých oblastech a aspektech dopravy a z něj plynoucí přínos pro ČR,“ sdělil ČTK mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.
Spolu s ministry letěli do Kataru také zástupci podnikatelů. Ti se chtějí ucházet o některé zakázky, které Katar plánuje při rozšiřování těžby plynu. Dalším cílem jsou zakázky na dodávku zemědělských technologií a postupů nebo zdravotnické techniky a materiálů či léků.
V patnáctičlenné podnikatelské delegaci budou podle Hospodářské komory ČR zástupci firem působící v energetice, námořní přepravě, lázeňství, estetické medicíně, pojišťovnictví a rovněž dodavatelé vodárenských, důlních a průmyslových čerpadel. Podle komory, kterou bude v Kataru zastupovat její viceprezident Radek Jakubský, byl mezi podnikateli o účast velký zájem.
Na přelomu září a října má Českou republiku navštívit katarský emír Tamim bin Hamad Sání; Hrad počátkem května informoval, že emír přijal pozvání. Podle prezidentské kanceláře jde o povzbudivou zprávu, která může v době zhoršující se situace v energetickém sektoru pomoci snaze zbavit se závislosti na ruském plynu.
Katar je podle HDP na obyvatele nejbohatší stát světa. Zároveň je čtvrtým největším producentem zemního plynu na světě a největším světovým exportérem zkapalněného plynu (LNG). Jeho celkové zásoby tvoří až pětinu světových zásob plynu. V nejbližších letech země chystá zvýšení těžby a produkce LNG ze současných 77 milionů tun ročně až na 127 milionů tun.