Více podniků kvůli vysoké inflaci letos utlumí investice
Výrazný růst cen, způsobený mimo jiné rostoucími cenami energie i nedostatečnou dostupností některých materiálů a vstupních surovin nezbytných pro výrobu, bude mít za následek, že více podniků letos utlumí své investice. Řekl to mluvčí Hospodářské komory ČR Miroslav Diro. Podle průzkumu Svazu průmyslu a dopravy letos kvůli inflaci a zpoždění v dodávkách sníží investice přes 60 procent firem.
„Firmy se už řadu měsíců potýkají se skokově rostoucími cenami vstupů, které musí čím dál výrazněji promítat i do svých konečných cen,“ prohlásil analytik Svazu průmyslu a dopravy Bohuslav Čížek. Podniky se podle něj od loňského roku snaží dělat různá opatření namísto toho, aby musely zdražovat své výrobky. Situace ale s dalším růstem cen vstupů začala být již neudržitelná a firmy je musí promítat do cen produktů, dodal.
Šetření svazu mezi stovkou firem ukázalo, že kvůli inflaci a zpoždění v dodávkách více než 60 % podniků letos objemově sníží své investice a nenaplní původní investiční plány. „I proto připomínáme, aby vláda konečně v nejbližších dnech přijala konkrétní opatření týkající se cen energie pro firmy, které jsme jí předložili. Stávající vysoká inflace není dobrým signálem vývoje naší ekonomiky, přináší řadu rizik a je třeba být střízlivý například u i vyjednávání mezd a platů,“ podotkl Čížek.
Před snižováním investic kvůli výraznému růstu nákladu varuje také Hospodářská komora ČR. „Podle našich dat roste počet firem, které se rozhodly, že letos utlumí své investice, resp. nebudou investovat peníze do zefektivnění nebo rozšíření výroby, do budov ani zařízení. Pokud podniky neinvestují do technologických inovací, strojů a zařízení, výzkumu a vývoje, ztrácejí svou konkurenceschopnost například vůči západním podnikům,“ upozornil Diro.
Komora vyzvala vládu, aby stát k těmto útratám firmy více podněcoval. Řešením je, aby stát daňově zvýhodnil pořízení investic zařazených do takzvané třetí odpisové skupiny. Jde zejména o strojní a technologická zařízení, která se standardně amortizují deset let. Hospodářská komora ČR navrhuje, aby stát umožnil podnikům odpis těchto zařízení během čtyř let, z toho 50 procent hodnoty investice již v prvním roce.
Spotřebitelské ceny v Česku v květnu meziročně stouply o 16 procent, růst tak dále zrychlil z dubnových 14,2 procenta. Nadále se zvyšovaly zejména ceny bydlení, potravin a pohonných hmot. Inflace tak zůstává nejvyšší od prosince 1993, kdy se ceny meziročně zvýšily o 18,2 procenta.