Ceny bydlení v celém světě rostou nejvíce od roku 2006
Ceny domů a bytů po celém světě rostou nejrychleji od doby před světovou finanční krizí. Průměrná cena nemovitostí k bydlení stoupla za 12 měsíců do března o 7,3 procenta, což byl nejrychlejší růst od konce roku 2006. Vyplývá to z indexu sestavovaného nezávislou realitní poradenskou společností Knight Frank, na který upozornila agentura Bloomberg. Česko se dostalo mezi 15 zemí s nejvyšším růstem.
Nejvíce se průměrná cena zvýšila v Turecku, a to o 32 procenta. Následoval Nový Zéland s 22,1 % a Lucembursko, kde cena bytových nemovitostí stoupla o 16,6 procenta. Čtvrté bylo Slovensko s růstem o 15,5 % a první pětici uzavřely Spojené státy americké, kde cena stouply o 13,2 %, nejvíce od prosince 2005.
V České republice, která obsadila 15. příčku, se průměrná cena zvýšila o 8,9 procenta.
Růst cen tak navazuje na šílenství, které bylo během pandemie zaznamenáno na mnoha trzích, od Nového Zélandu po Kanadu a Singapur.
Ukazuje se, že inflace podporovaná uvolněnou fiskální politikou vlád a „tištěním“ peněz nejdůležitějšími emisními bankami světa se po akciích nyní přelévá do realit. Masivní fiskální a měnové stimuly na podporu ekonomik v době zdravotní krize a volný pohyb kapitálu podnítily rozkvět na trhu s realitami po celém světě. To také vyvolává obavy z bublin a několik zemí již přistoupilo ke zchlazení trhu.
Nový Zéland zrušil daňové pobídky pro investory do nemovitostí a vláda očekává, že růst cen u nemovitostí do června příštího roku zpomalí na 0,9 procenta. Čína vydala řadu omezení pro developery a poskytování bankovních úvěrů realitnímu sektoru.
„Vzhledem k tomu, že vlády přijímají opatření a fiskální stimuly budou koncem tohoto roku na řadě trhů ukončeny, je pravděpodobné, že nálada kupujících bude méně optimistická,“ uvádí se ve zprávě Knight Frank. Tlak na zpomalení růstu cen by mohla způsobit i hrozba nových variant koronaviru a přerušované očkování.
Index porovnává průměrné ceny v 56 zemích a teritoriích.
Podobně jako u cen bydlení by bylo nejspíše možné vysledovat vývoj cen pozemků. Neboť i ty představují lákavou alternativu k finančním aktivům, z nichž dluhopisy nevynášejí, zatímco akcie jsou již předražené. Pozemky navíc zpravidla skýtají rozmanitější možnosti dalšího zhodnocení, než budovy.
Ilustrativní příklad se našel v Hongkongu, pokud se ovšem nejedná o milionářský výstřelek. Zde se prodalo obyčejné parkovací místo za rekordních deset milionů hongkongských dolarů (25 mil. Kč). Má rozlohu jen 12,5 metru čtverečních, nachází se ale v bytovém komplexu v nejexkluzivnější čtvrti města Peak na jedné z hor s výhledem na celý ostrov. Informovala o tom agentura AFP.
Trh s luxusními nemovitostmi v Hongkongu po měsících nejistoty způsobené politickou krizí a posléze koronavirovou pandemií znovu roste.
Zatímco nejbohatší obyvatelé Hongkongu si mohou dovolit utrácet miliony za domy svých snů, miliony jiných sotva zaplatí nájemné ve svém malém bytě často s menší rozlohou, než je parkovací plocha. Podle zprávy švýcarské banky UBS z roku 2019 potřebuje vyučený dělník 22 ročních mezd, aby si v Hongkongu mohl pořídit byt o rozloze 60 metrů čtverečních. Před deseti lety mu na to stačilo 12 ročních mezd.
Mzdy a platy v Hongkongu se přitom od roku 2008 nezvyšovaly. Jiná studie ze stejného roku odhaduje, že průměrná cena nemovitosti ve městě činí v přepočtu zhruba 25 milionů Kč.
V únoru se prodal nově postavený byt o pěti podlažích s rozlohou 313 metrů čtverečních v přepočtu za 1,2 miliardy Kč. Kupec tak za metr čtvereční zaplatil v přepočtu rekordní čtyři miliony Kč. Tento prodej podle AFP naznačuje, že hongkongští superboháči krizi nepociťují.