Cestovní agentury, kanceláře a jiné rezervační a související činnosti zaznamenaly na začátku letošního roku nárůst tržeb o 198,7 procenta oproti loňsku. V ubytování, stravování a pohostinství tržby vzrostly o 105,9 procenta. V samotném ubytování stouply dokonce na trojnásobek.
Tržby související s turistikou stouply podle statistiků tak výrazně kvůli nízké srovnávací základně, protože v prvním čtvrtletí roku 2021 platila omezení cestování i služeb kvůli pandemii. „Úrovně tržeb z prvního čtvrtletí roku 2020 však zatím nedosáhly,“ sdělil vedoucí oddělení datové podpory statistiky obchodu, služeb a životního prostředí ČSÚ Tomáš Harák. První případy covidu-19 se v Česku objevily na začátku března roku 2020. Vláda pak následně opakovaně zaváděla protiepidemická opatření, včetně například omezení cestování, ubytování či provozu restaurací.
Růst zaznamenala všechna hlavní odvětví služeb
Růst zaznamenala v prvním letošním čtvrtletí všechna hlavní odvětví služeb. V administrativních a podpůrných činnostech, kam spadají i cestovní agentury a kanceláře, tržby vzrostly o 15,5 procenta. Růstu dosáhly například i administrativní, kancelářské a jiné podpůrné činnosti pro podnikání, a to o 12,4 procenta, kdežto třeba agenturám práce tržby téměř o desetinu klesly.
V dopravě a skladování se tržby meziročně zvýšily o 14,3 procenta. V letecké dopravě, kterou také zasáhla protiepidemická opatření, růst dosáhl dokonce 82,9 procenta. Naopak v poštovní a kurýrní činnosti tržby klesly o 4,3 a ve vodní dopravě se snížily o více než desetinu.
V profesních, vědeckých a technických činnostech se tržby zvýšily o 11,4 procenta. Největší růst v tomto odvětví vykázaly architektonické a inženýrské činnosti, technické zkoušky a analýzy, a to o 26 procent. V činnostech týkajících se nemovitostí tržby meziročně vzrostly o tři procenta. V informačních a komunikačních činnostech růst dosáhl 3,7 procenta, ale třeba hudební a filmový průmysl posílil až o 72,1 procenta.