Exportéři varují, že nebudou mít z čeho vyrábět
Pro české exportéry není podle jejich asociace nyní problém nedostatek zakázek, hlavní důležitost nemají ani dlouhodobě chybějící pracovníci, ale otázka, zda bude z čeho vyrábět. Například vývoz automobilů zaznamenal v únoru výrazný propad a situace se může zhoršit, pokud Rusko omezí nebo zastaví dodávky důležitých surovin a dílů. Mohlo by také zničit nebo připojit k sobě významné dodavatele pro Českou republiku na Ukrajině. ČTK to dnes sdělil místopředseda Asociace exportérů ČR Otto Daněk.
Ruská vojska zahájila letos 24. února invazi na Ukrajinu a válka nadále pokračuje. Konflikt dostal ekonomy podle Daňka do neprobádaných prognostických podmínek. V případě nedostatku komponent některá únorová čísla ukazují horšící se stav. „Propad exportu osobních automobilů dosáhl sedmi miliard korun, export do Ruské federace propadl o 11 procent a dá se očekávat, že s rostoucí srovnávací základnou roku 2021 se bude export propadat stále více,“ uvedl.
Už nyní patří mezi nedostatkové suroviny, komponenty a komodity především neon, paladium, chrom, nikl, meď, hliník, manganové a železné rudy, dále čipy a polovodiče, kondenzátory, kostry motorů, ale také pryž, plasty, dřevo či stavební materiály, řekl Daněk. Pokud by Rusko omezilo nebo zastavilo dodávky důležitých surovin a dílů, firmy by podle něj měly mít připravený náhradní plán. Ten spočívá v možnostech předkoupit zmíněné komponenty podle možností dodavatele a finančních možností odběratele a nespoléhat na podepsané smlouvy. „Ani tyto nezaručují včasné dodávky,“ dodal Daněk.
Například rudy se v loňském roce podle dat Českého statistického úřadu do ČR dovezlo za 24,3 miliardy korun, z toho z Ukrajiny za 19,8 miliardy a z Ruska za zhruba tři miliardy korun. Dovoz základních kovů loni činil 329,6 miliardy korun, z Ruska jich bylo za 12,8 miliardy a z Ukrajiny za 3,3 miliardy korun. Pryže a plastových výrobků se dovezlo za 202,3 miliardy korun, z Ruska bylo tohoto zboží za 1,7 miliardy korun, z Ukrajiny za 226 milionů korun.
Český vývoz v únoru podle statistiků meziročně vzrostl o sedm procent na 329,7 miliardy korun, meziměsíčně byl ale po sezonním očištění nižší o 2,6 procenta.