Investice do realit v ČR byly nejsilnější za posledních pět let
Za více než 900 milionů eur změnily majitele nemovitosti v České republice od letošního ledna do konce března. Jde tak o nejsilnější první kvartál od roku 2017, nepočítáme-li rok 2020 s prodejem obřího bytového portfolia Residomo v Moravskoslezském kraji (dříve OKD, dnes Heimstaden Czech). Vyplývá to z analýzy realitně-poradenské společnosti 108 Agency, podle jejíchž zástupců mezi investory suverénně dominovaly tuzemské a slovenské subjekty. K nejvýznamnějším transakcím patří změny vlastníků Centra Bořislavka v Praze 6, nákupního centra IGY v Českých Budějovicích nebo City Parku Jihlava.
„Přesto s ohledem na geopolitickou bezpečnostní situaci i nejistý hospodářský vývoj očekáváme ve zbytku roku pomalejší tempo investiční aktivity. Investoři budou více zvažovat rizika investice, ale právě proto mohou být investice do stabilních plně pronajatých nemovitostí atraktivním protiinflačním investičním cílem,“ komentuje nadcházející období Jakub Holec, výkonný ředitel 108 Agency. Odhaduje, že by celkový investiční objem mohl letos přesáhnout 2 mld. EUR, loni to bylo 1,77 miliardy eur.
O 53 % v porovnání s posledním kvartálem roku 2021 a dokonce téměř třikrát lépe než v prvním čtvrtletí 2021 – takové jsou výsledky investičního trhu v České republice v letošním prvním čtvrtletí. Na nejlepší bilanci za posledních pět let se podepsalo hned několik významných transakcí prémiových nemovitostí. Vedle jmenovaných obchodních nebo polyfunkčních center mezi ně patří rovněž koupě čtyř skladů ve středních Čechách společností Hines European Core Fund (HECF).
Podle Lenky Šindelářové zůstaly výnosové míry v tradičních segmentech ve sledovaném prvním kvartále 2022 stabilní. Mírné snížení, kompresi výnosů, a tedy zvýšení hodnoty nemovitostí lze očekávat u prémiových skladových a kancelářských nemovitostí ještě i letos. Právě výnosy pro skladové nemovitosti se v loňském roce dostaly na rekordní 4% úroveň, přeskočily retail a dostihly tak i kanceláře. Výnosy retailových nemovitostí by měly zůstat nezměněny.
„Je otázkou, jak bude ovlivňovat situace na Ukrajině další vývoj na realitním investičním trhu. Zároveň na postoj vlastníků stejně jako investorů má vliv nestabilní a vzrůstající inflací ovlivněná ekonomika. Inflace, kterou akcelerují nárůsty cen energie a problémy dodavatelského řetězce, by mohla dosáhnout letos dvojciferných hodnot,“ dodává Lenka Šindelářová.
Mnohem důraznější je vliv udržitelného a ohleduplného investování – ESG. Vzhledem k rostoucím cenám energie získávají výhodu nemovitosti, jejichž vlastníci investovali do šetrných technologií nebo obnovitelných zdrojů energie.
108 Agency rovněž registruje pokračující trend akvizice rozvojových pozemků – s územním rozhodnutím nebo se stavebním povolením v regionu celé střední Evropy. Jen v loňském roce našel tým 108 Agency nové vlastníky pozemků o souhrnné ploše přes 660 000 m2. Kupujícími jsou především developerské společnosti v segmentu průmyslových prostor, ale i investoři spekulující na rostoucí cenu tohoto aktiva.
108 Agency je realitně-konzultantská společnost, která se od roku 2009 zaměřuje výhradně na komerční nemovitosti. Na českém, slovenském a maďarském trhu od svého založení zobchodovala přes 8 milionů čtverečních metrů komerčních ploch.