Dukovany pojedou do osmdesáti, prodlužovat se bude i Temelín

Elektrárenská společnost ČEZ zahájila přípravný proces, který má umožnit dlouhodobý provoz jaderné elektrárny Dukovany. Jde o krok, který významně posiluje energetickou bezpečnost České republiky.
„Naše jaderné elektrárny jsme dosud plánovali provozovat přibližně 60 let a každý den se přesvědčujeme, že jsou ve výborné kondici. Aktuální ekonomické a bezpečnostní analýzy nám potvrzují, že bude možné Dukovany provozovat déle. Osmdesátiletý provoz začíná být trendem i ve světě a řada bloků už má licenci na 80 let provozu. Vidíme to jako reálné i u nás, samozřejmě za předpokladu pravidelného vyhodnocování stavu zařízení a bezpečnosti provozu,“ uvedl generální ředitel skupiny ČEZ Daniel Beneš. „Nijak to samozřejmě neovlivní projekt výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech, ani malých modulárních reaktorů. Spotřeba elektřiny rychle poroste a Česká republika bude potřebovat co nejvíc bezemisní elektřiny.“
ČEZ pravidelně vyhodnocuje budoucí provoz svých jaderných zdrojů pomocí tzv. technicko-ekonomického modelu, který posuzuje zejména technický stav klíčových komponent a očekávaný vývoj cen elektřiny i dalších vstupů. I na základě těchto analýz vyplývá jasný předpoklad dlouhodobého provozu Jaderné elektrárny Dukovany. K možnému delšímu provozu jaderné elektrárny Temelín se nyní provádějí analýzy.
České jaderné elektrárny každoročně investují přibližně 7 mld. Kč do posilování bezpečnosti a modernizací. Tyto projekty vytvářejí tisíce pracovních příležitostí a přinášejí dlouhodobé zakázky i exportní potenciál českým firmám od strojírenství až po vysoce specializované jaderné inženýrství.
Osmdesátiletý provoz předpokládá rozsáhlé investice a modernizační programy. Ty zahrnují například obměnu některých prvků strojoven, například generátorů, ale i dalších velkých celků, obnovu vybraných potrubních tras, armatur a elektrických prvků i postupné zavádění nových řídicích a bezpečnostních systémů.
ČEZ tak nestojí jen za stabilní výrobou elektřiny, ale také významně podporuje technologickou úroveň českého průmyslu. Díky provozu jaderných elektráren si Česká republika udržuje unikátní know-how, kterým v Evropě disponuje jen omezený počet zemí.
„Každý rok velmi podrobně hodnotíme podmínky dalšího provozu a všechna klíčová rozhodnutí jsou pod dozorem SÚJB. V desetiletých cyklech naše jaderné elektrárny absolvují podrobné a náročné periodické hodnocení bezpečnosti. Podmínkou jakéhokoli rozhodnutí je důsledná příprava a perfektní znalost stavu zařízení,“ vysvětluje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.
Čtyři bloky v Dukovanech VVER, původně o jmenovitém výkonu 440 MW každý, byly uvedeny do provozu v letech 1985–1987. V Temelíně pracují 2 bloky byly spuštěny v letech 2000 a 2002 s výkonem po 1000 MW. Nyní dosahují díky modernizacím výrazně vyšších výkonů než při spuštění: v Dukovanech kolem 512 MW, v Temelíně 1086 MW. „Je to jako kdybychom vybudovali další dukovanský blok“, dodává Bohdan Zronek.
ČEZ bude v modernizacích pokračovat i v následujících dekádách. V Dukovanech se připravuje obměna významných částí strojoven, včetně turbosoustrojí a generátorů. Obě elektrárny zároveň rozjíždějí rozsáhlé projekty modernizace řídicích a bezpečnostních systémů.
Tlakové nádoby reaktorů podléhají přísnému dlouhodobému monitoringu, jejich výměna není potřeba. Jejich technický stav je pravidelně vyhodnocován a splňuje všechny požadavky pro bezpečný provoz.
