Průmysl stagnuje třetí měsíc v řadě
Průmyslová výroba v únoru klesla meziročně o 0,3 % po lednovém slabém růstu 1,2 procenta. Průmysl tak v podstatě stagnuje už třetí měsíc v řadě. Vyplývá to z pravidelné měsíční zprávy Českého statistického úřadu (ČSÚ).
„Produkce meziročně mírně poklesla, čímž zůstala nepříliš vzdálená výsledkům v předchozích třech měsících. I pohled na výrobu jednotlivých odvětví průmyslu ukázal na vcelku stabilní vývoj,“ konstatoval analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Upozornil, že dlouhodobě nepříznivá situace zůstala ve výrobě aut a navazující výrobě pryží a plastů. Meziroční pokles výroby motorových vozidel se v únoru prohloubil. Předstihová čísla včetně nových objednávek podle něj naznačují další útlum výroby v nejbližších měsících, ale žádnou velkou tragédii.
„Některé příčiny poklesu byly spíše jednorázové, jako například dopad teplejšího počasí na výrobu a rozvod elektřiny, plynu a tepla. Slušný byl růst nových zakázek, tam ale k opticky dobrému výsledku napomohl výrazný růst cen komodit a ostatních nákladů,“ všímá si analytik Generali Investments Radomír Jáč. Válečný konflikt na Ukrajině a sankce proti Rusku budou pro nejbližší měsíce znamenat novou situaci, a to zhoršení na straně průmyslové výroby, objednávek i exportů.
Automobilový průmysl, klíčový obor pro českou ekonomiku, vykázal nejhlubší pokles, a to v důsledku války na Ukrajině a nedostatkem potřebných komponent. „Vliv problémů u výrobců automobilů se v únoru opět projevil i v navazujících odvětvích, např. výrobě pryžových a plastových výrobků. Teplé počasí ovlivnilo pokles ve výrobě elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, vysoká srovnávací základna se projevila ve farmaceutickém průmyslu,“ dodává Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu.
Většina průmyslových oborů naopak rostla. Nejvíce výroba ostatních nekovových minerálních výrobků – produkce se zvýšila jak ve sklářském průmyslu, tak ve výrobě stavebních hmot.
„Stále vidíme blýskání na lepší časy. Hodnota nových zakázek v běžných cenách v únoru roku 2022 meziročně vzrostla o 5,6 procenta. Objednávky rostou doma i v zahraničí,“ říká Markéta Šichtařová, ředitelka poradenské společnosti Next Finance. „Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 6,1 procenta. Tuzemské nové zakázky vzrostly o 4,6 procenta. Jenže je potřeba říct, že růst hodnoty nových zakázek je v řadě odvětví přiživen dynamickým růstem cen. To znamená, že poptávka po výrobcích českého průmyslu roste jen mírně.“
Potížemi se svým průmyslem trpí i ostatní evropské země. Podle údajů zveřejněných Eurostatem průmyslová produkce letos v lednu v EU27 meziročně vzrostla o 0,4 %, český průmysl vzrostl o 1,2 %. Největší meziroční růst zaznamenala Litva a Rakousko; německý průmysl vzrostl o 0,3 %. Naopak nejvíce klesl irský a portugalský průmysl.