Ceny výrobců rostou stále rychleji
Meziroční růst cen výrobců v únoru znovu zrychlil. V zemědělství se ceny zvýšily o 22,9 % po lednovém růstu o 21,4 procenta. U průmyslových výrobců zrychlil růst na 21,3 % z 19,4 % a ve stavebnictví na 8,6 % z 8,3 procenta.
Ceny tržních služeb pro podniky byly v únoru meziročně vyšší o 4,3 %, zatímco v lednu o 3,2 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.
„Meziroční růst cen výrobců v tuzemském průmyslu v únoru dále akceleroval a překonal očekávání finančního trhu a je výrazně nad prognózou centrální banky,“ řekl ČTK analytik Generali Investments Radomír Jáč. Za zrychlením meziročního růstu výrobních cen v průmyslu lze podle něj stejně jako v lednu vystopovat prudký růst cen v odvětví elektřiny, plynu a páry, za zmínku stojí také zrychlení růstu výrobních cen v potravinářském průmyslu.
„Více varovná je aktuální meziměsíční statistika,“ doplnil analytik Cyrrusu Vít Hradil. Právě výrazný cenový skok mezi lednem a únorem podle něj ukazuje, že zdražování se zdaleka nezastavilo u novoročního přeceňování, které v lednu přichází standardně, ale pokračuje silným tempem i nadále. „Na první indikace obratu směrem k lepšímu navíc stále jen marně čekáme. Zemědělské výrobky mají vzhledem k vývoji na globálních trzích ‚nabito‘ k dalšímu zdražování,“ dodal.
V rostlinné výrobě ceny vzrostly o třetinu, v živočišné o 11 procent. Ceny olejnin byly letos v únoru vyšší o 44,2 %, obilovin o 34,3 % a brambor o téměř 5 procent.
Naopak ovoce zlevnilo o 14,5 % a zelenina o bezmála 8 procent. Ceny skotu se zvýšily o 16,4 %, mléka o 13,7 %, drůbeže o 8,6 % a vejce zdražila o více než 5 procent.
V průmyslu nejvíce rostly ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. „Úhrnný index významně ovlivnily ceny elektřiny, plynu a páry, které se zvýšily o 45,5 procenta, z toho elektřiny, přenosu, rozvodu a obchodu s elektřinou o 57,7 procenta,“ vypočetli statistici. Obecné kovy a kovodělné výrobky zdražily téměř o čtvrtinu, chemické látky a výrobky o 47,5 procenta. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku vzrostly o 9,5 procenta.
Materiály a výrobky pro stavebnictví meziročně zdražily zhruba o pětinu. V oboru tržní služby pro podniky se ceny za skladování a podpůrné služby v dopravě zvýšily o 15,6 %, za reklamní služby a průzkum trhu o 13,9 % a za služby v oblasti zaměstnání o 12 procent. Zdražil i pronájem a operativní leasing a také vydavatelské, právní a účetnické služby. Více se platilo rovněž za služby v pozemní dopravě.
Ve všech čtyřech případech se ceny výrobců zvýšily i v meziměsíčním srovnání. V zemědělství to bylo o 3 %, v průmyslu o 2,2 %, ve stavebnictví o 0,6 %a ceny tržních služeb pro podniky vzrostly proti letošnímu lednu o 1,8 procenta.
„Důvody sílící inflace na začátku výrobního řetězce se zásadně nemění: Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin vzrostly především ceny energií o 44,4 procenta. Kdybychom nepočítali energie, i tak by ceny průmyslových výrobců výrazně rostly – konkrétně o 13,8 procenta. K tomu přispívá třeba růst cen meziproduktů o 23,3 procenta,“ dodává Markéta Šichtařová, ředitelka poradenské společnosti Next Finance. Analytici Raiffeisenbank očekávali meziroční růst indexu PPI o 19,8 procenta.