Technologický bypass stavebního řízení odstartoval
Ministerstvo pro místní rozvoj na vybraných stavebních úřadech nasadilo do ostrého provozu technologický bypass digitalizovaného stavebního řízení. Od začátku února by měly mít možnost se k novému rozhraní připojit všechny stavební úřady. Cílem postupného nasazování systému do provozu je odstranit možné nedostatky a získat zpětnou vazbu přímo od stavebních úřadů, které se systémem pracují. Informovalo o tom ministerstvo pro místní rozvoj.
Technologický bypass propojí Informační systém stavebního řízení, respektive spisové služby digitalizace stavebního řízení s lokálními systémy na stavebních úřadech, které běžně využívaly před 1. červencem 2024. „Napojení na bypass je naprosto dobrovolné. Stejně tak si na úřadech budou moci vybrat, jaké úkony budou dělat v novém nebo původním systému stavebního řízení. Pro mnoho z nich to představuje návrat do prostředí, které dobře znají, proto je možné očekávat zrychlení procesů,“ upřesnil ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek.
Ministerstvo v průběhu příprav oslovilo všechny dodavatele původních lokálních systémů stavebního řízení. „Bohužel přístup dodavatelů je různý a v tuto chvíli je nejdál spolupráce se společností VITA. Nové rozhraní každopádně půjde propojit s jakýmkoliv původním systémem, tedy VITA, VERA a Marbes, a pro úřady bude zdarma. VITA poskytne také adekvátní technickou podporu při napojení i po něm,“ dodal Kulhánek.
Technologickému řešení předcházel tzv. legislativní bypass, tedy poslední novela stavebního zákona, která umožnila stavebním úřadům práci v nových i původních systémech stavebního řízení zpětně k 1. 7. 2024. Spočívá hlavně v povinném elektronickém odevzdávání dokumentů přes portál stavebníka, pokud je zpracoval projektant, zároveň v zachování možnosti používat stávající lokální systémy a také v omezení některých evidenčních povinností.
Přechodné období potrvá do konce roku 2027. Ministerstvo pro místní rozvoj do této doby realizuje novou zakázku na vybudování systému digitalizace stavebního řízení, který by měl být plně funkční nejpozději od 1. ledna 2028.