Inflace na Slovensku v prosinci vystoupila nejvýše za 17 let

Meziroční míra inflace na Slovensku loni v prosinci vystoupila na 5,8 procenta z 5,6 procenta v listopadu, byla tak nejvyšší od konce roku 2004. Ve své zprávě o tom informoval slovenský statistický úřad.

Analytici slovenské centrální banky (NBS) v reakci odhadli, že v úvodu letošního roku by se inflace mohla vyšplhat nad 7 procent.

Inflace na Slovensku v závěru loňska zrychlila tempo hlavně kvůli rostoucím cenám některých potravin, dále stavebních materiálů a tisku po zdražení papíru. Z potravin byly vyšší například ceny pekárenských výrobků, mléka a sýrů, ale i ceny v kategorii oleje a tuky. Ceny potravin v meziročním srovnání stouply v prosinci o 6,3 procenta.

O 4,2 % se zvýšily ceny v kategorii bydlení a energie, která má spolu s potravinami největší podíl na výdajích Slováků. Meziročně o čtvrtinu zdražila paliva.

Meziroční míra inflace na Slovensku zrychluje tempo nepřetržitě od loňského února, kdy činila 0,9 procenta. V průměru za rok 2021 spotřebitelské ceny v zemi stouply o 3,2 % po růstu o 1,9 procenta v roce předchozím.

Ekonomové NBS v komentáři odhadli, že inflace na Slovensku by se na začátku letošního roku mohla dostat nad hranici 7 %, a to kvůli vyšším cenám elektřiny, plynu a tepla. Regulované ceny těchto energií pro domácnosti a malé podniky se letos zvýšily, zatímco loni klesly. Bankovní skupina Erste očekává, že inflace na Slovensku dosáhne vrcholu na začátku roku a že v průměru za celý letošek se bude pohybovat kolem 5 procent.

V České republice meziroční míra inflace v prosinci vystoupila na 6,6 % z listopadových šesti procent. Dostala se tak na nejvyšší hodnotu od září 2008. Česká národní banka (ČNB) na stoupající spotřebitelské ceny už dříve zareagovala opakovaným zvýšením úrokových sazeb. Slovensko se jako člen eurozóny řídí měnovou politikou Evropské centrální banky (ECB), která drží hlavní sazbu na nule.