Jihočeská úzkokolejka má šanci na úplné splacení dluhů a znovuoživení
Nejvyšší správní soud (NSS) zvýšil šance bývalého provozovatele jihočeské úzkokolejky, společnosti JHMD, která je nyní v insolvenčním řízení, zaplatit všechny dluhy, které má vůči svým věřitelům v celkové výši 185 milionů korun.
Vyplývá to z rozhodnutí NSS, který zrušil předchozí rozhodnutí ministerstva vnitra, později potvrzené i Městským soudem v Praze, že JHMD nemá nárok na doplacení prokazatelné ztráty z plnění smlouvy s Krajem Vysočina. Úzkokolejka byla zrušeným rozhodnutím fakticky nucena provozovat železniční dopravu objednanou krajem za podnákladové ceny. Proto se rozhodla dát celou záležitost k soudu. Jde o soudní řízení o náhradu škody ve výši 185 milionů korun, kterou jí kraj a ministerstvo způsobily svým nezákonným rozhodnutím a nesprávným úředním postupem.
Pokud by JHMD spor vyhrála, pak by tato částka, zvýšená navíc o zákonný úrok, bohatě stačila na plné uspokojení všech přihlášených a uznaných pohledávek věřitelů JHMD. To by znamenalo ukončení insolvenčního řízení plným uspokojením pohledávek všech věřitelů. Pak by bylo namístě znovuoživit provoz tratě, v ideálním případě po celé délce trati.
Nejvyšší správní soud ve sporném řízení o nároku na zaplacení částky 2 807 353,- Kč při projednávání kasační stížnosti úzkokolejek zrušil předcházející rozsudek Městského soudu v Praze a vrátil věc k dalšímu řízení. V tomto řízení pak bude muset městský soud zodpovědět otázku, zda má navrhovatelka (Jindřichohradecké místní dráhy) nárok na to, aby jí odpůrce (Kraj Vysočina) uhradil skutečnou výši prokazatelné ztráty, nebo lze úhradu prokazatelné ztráty smluvně „zastropovat“ a odpůrce (Kraj vysočina) je povinen uhradit pouze částku, ke které se smluvně zavázal. Nejvyšší správní soud se ve svém rozsudku přiklonil k předchozím judikátům Soudního dvora Evropské unie, které v rámci ochrany hospodářské soutěže potvrzují, že dominantním odběratelem může být i státem zřízený veřejnoprávní subjekt, který pravidla hospodářské soutěže porušuje vynucováním nízkých výkupních cen.
Problematika uplatnění nepřiměřeně nízkých cen ve veřejné drážní dopravě je čerstvě judikována Rozsudkem Nejvyššího správního soudu As 104/2022 ze dne 29.2.2024. V něm NSS potvrdil pokutu akciové společnosti České dráhy za uplatnění nepřiměřeně nízkých cen při plnění závazku veřejné služby ve veřejné drážní dopravě. Společnosti České dráhy ve sporu s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže byla uložena sankce ve výši bezmála 275 milionů korun s odůvodněním, že plnění závazku veřejné služby za použití excesivních cen je v rozporu s pravidly hospodářské soutěže.