Zaměstnávat postižené se možná nově vyplatí i pod povinná 4 %
Zaměstnavatelé s více než 25 zaměstnanci si možná budou moci ulevit, i když zaměstnají méně osob se zdravotním postižením, než povinná 4 %. Počítá s tím novela zákoníku práce, schválená zatím jen vládou.
V současné době mají zaměstnavatelé na volném trhu práce s více než 25 zaměstnanci povinnost začlenit mezi své zaměstnance 4 % osob se zdravotním postižením. Tuto povinnost mohou plnit třemi způsoby:
1. jejich přímým zaměstnáváním,
2. náhradním plněním v podobě odebírání výrobků, služeb nebo zadávání zakázek zaměstnavatelům na chráněném trhu práce,
3. odvodem do státního rozpočtu ve výši 2,5násobku průměrné měsíční mzdy za každou osobu se zdravotním postižením, kterou by měl zaměstnavatel zaměstnat.
„V současné době jsou všechny tři způsoby plnění povinného podílu považovány za rovnocenné a mohou být kombinovány,“ zdůrazňuje ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Novela nyní navrhuje odstupňování odvodu do státního rozpočtu tak, že si jej lze snížit i jen částečným zaměstnáváním těchto osob, pod hranici 4 %.
Při alespoň 3 % se odvod má snížit na jednonásobek průměrné mzdy,
při 1 % na dvojnásobek,
pod 1 % na 3,5 násobek
Zároveň chce novela zavést strop pro zvýšení příspěvku na tzv. další náklady osob uznaných invalidními v 1., 2. či 3. stupni. Jde třeba o příspěvky na dopravu či pracovní asistenty. Nezáleží přitom na míře zaměstnání, zda má zaměstnanec třeba plný či výrazně krácený úvazek.
Nově má být maximální částka vztažena k částce mzdového příspěvku za všechny zaměstnance a bude činit 0,8násobek čtvrtletní částky náležejícího mzdového příspěvku. „Praxe ukazuje situace, kdy zaměstnavatelé uvádějí své rodinné příslušníky jako asistenty a uplatňují neúměrně vysoké další náklady na externí dopravu, přičemž některé firmy zajišťující tuto dopravu jsou majetkově propojeny s žadatelem o příspěvek,“ zdůvodnil ministr Marian Jurečka.