MPO chce, aby přes Česko vedla vodíková magistrála
Přes Českou republiku by měla vést páteřní síť pro přepravu vodíku. Pracují na ní Net4Gas s Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO). „Cílem je vytvořit evropské vodíkové koridory pro jeho dovoz a vybudovat kapacity pro výrobu cenově dostupného obnovitelného a nízkoemisního vodíku,“ uvedlo minsiterstvo.
Klíčovou hrají strategické projekty, o kterých diskutovali provozovatelé evropských plynárenských přepravních soustav a další představitelé energetiky a průmyslu na Czech Hydrogen Backbone Dialogue. Konference organizovaná společností Net4Gas přinesla podle MPO konkrétní plány a dohody. Bližší informace a ministerstvo nesdělilo.
„Česko má díky své robustní plynárenské přepravní infrastruktuře a poloze ve středu Evropy jedinečnou konkurenční výhodu. Naším cílem je tuto příležitost využít na maximum, proto teď naplno pracujeme na vybudování páteřní sítě pro přepravu vodíku a na vytvoření evropských vodíkových koridorů. Zásadní roli v tom hraje společnost Net4Gas, jejíž koupě nebyla zbytečná, ale strategická, a se kterou v současnosti MPO spolupracuje na tom, aby se Česko stalo součástí evropského trhu s vodíkem a zajistilo si tak nejen roli přepravce, ale také dodávky cenově dostupného vodíku. Česko je připraveno stát se klíčovým hráčem v této oblasti. Abychom uspěli, je potřeba spolupracovat s provozovateli přepravních soustav, výrobci vodíku, velkými spotřebiteli a odborníky z různých oblastí. Tato spolupráce již probíhá,” říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Mělo by jít o propojení zdrojů obnovitelného vodíku v Severním a Baltském moři, na Ukrajině, v jižní Evropě, Turecku a v severní Africe s koncovými spotřebiteli.
K urychlení budování koridorů letos provozovatelé plynárenských přepravních soustav, jako jsou GASCADE, OGE, eustream, DESFA, GTSOUA nebo Bulgartransgaz, požádají Evropskou komisi o udělení statusu tzv. Projektů společného zájmu EU (PCI/PMI). Ten umožňuje rychlejší schvalování projektů a tím rychlejší výstavbu vodíkové infrastruktury.