Česká ekonomika polehoučku roste, díky spotřebě domácností
Hrubý domácí produkt (HDP) byl ve 3. čtvrtletí podle předběžného odhadu o 0,3 % vyšší než v předchozím čtvrtletí a v porovnání se stejným čtvrtletím předchozího roku vzrostl o 1,3 procenta. Oznámil to Český statistický úřad ve svém prvním předběžném odhadu.
„K meziročnímu růstu ekonomiky přispěly zejména výdaje na konečnou spotřebu domácností, které rostou nepřetržitě od začátku roku. Pozitivní příspěvek měly také výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí a zahraniční poptávka. Naopak negativní vliv měla tvorba hrubého kapitálu,“ sdělil Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.
Mezičtvrtletní růst hrubé přidané hodnoty pozitivně ovlivnil především zpracovatelský průmysl. Dařilo se stavebnictví. Meziroční růst podpořila především skupina odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství a peněžnictví a pojišťovnictví. Dařilo se také většině odvětví služeb. Naopak pokračoval pokles v průmyslu.
Zaměstnanost se mezičtvrtletně nezměnila a oproti stejnému čtvrtletí loňského roku vzrostla o 0,5 procenta.
„Meziroční růst o 1,3 % ukazuje na velmi pozvolné vylepšování situace. Poprvé od konce roku 2022 rosteme rychleji než o 1 procento. Rychlejší růst bude mít pozitivní dopad i do státního rozpočtu a jeho schodku. Pokud si udržíme nastoupený růstový trend, pomohlo by to proti robustnímu tempu zadlužování státu,“ poznamenal ke zprávě ČSÚ hlavní analytik společnosti Citfin Tomáš Volf.
Z průzkumu mezi tržními analytiky ale vyplývá, že se očekával rychlejší růst: čtvrtletně o 0,4 %, meziročně o 1,4 procenta. Česká národní banka předpovídala ve své poslední prognóze růst 1,8 procenta. „Rizika jsou vychýlena spíše směrem níže vzhledem k nedobré kondici německé ekonomiky a také dopadům zářijových povodní. Jelikož se jedná o prvotní odhad, detailnější strukturu růstu české ekonomiky se dozvíme až na konci příštího měsíce,“ připouští Martin Kron, analytik Raiffeisenbank.