Řeči se vedou a v Praze se nestaví
Praha a jednotlivé městské části dohromady dnes vlastní 30 345 bytů, o 2000 méně než před dvěma lety. Touto stručnou zprávou z Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) by bylo možné zhodnotit celé politické snažení o „řešení“ bytové situace lidí a domácností, pro které se bydlení stalo ekonomicky nedostupným.
Nápadů a programů k tomu bylo zveřejněno už hodně. V poslední době třeba založení Městské nájemní agentury nebo Pražské developerské společnosti. Magistrát před lety založil fond rozvoje dostupného bydlení, do kterého vkládá peníze. V posledních třech letech podle předsedy magistrátního výboru pro bydlení Pavla Zelenky (Praha Sobě) z něj byly použity peníze na stavbu více než 300 nových bytů a zaplacena oprava téměř 400 bytů. Cílem městské bytové politiky, říká náměstek primátora Petr Hlaváček, je stavět 500 bytů ročně. Výsledek je ale opačný, obecních bytů ubývá.
Důvodů, proč se nestaví, by se našla řada. Někde už tomu brání starousedlíci v obavách, že zahuštění sídliště jim zhorší životní standard, nebude kde zaparkovat, a tak. Novou stavbu řádně zúřadovat je dneska také na dlouhé lokte. A tak dále.
Jinde se ale obecní bytová výstavba daří. Třeba v Liberci, Jihlavě, na Přimdě. Nebo v Pelhřimově, kde se zdejší továrník, majitel Agrostroje Lubomír Stoklásek, spojil s městem, koupil od něj pozemky a postavil na nich sto bytů pro své zaměstnance. Je to takový zastaralý, fordovsko-baťovský přístup k řešení potíží. Stoklásek potřebuje kvalifikované zaměstnance. Oni potřebují kromě práce mít poblíž také bydlení. Tak si je najde, vyškolí, ubytuje a dá jim mzdu, za kterou budou bez potíží schopni mu platit nájem. Jako investor těch bytů není tlačen k návratnosti do pěti let jako normální developer, dokonce nemusí mít z bytů zisk žádný, ten mu přinesou nájemníci až v jeho továrnách.
Jenže takový přístup k řešení potíží a potřeb už se dneska nenosí. Dneska se nadává na rozbujelou byrokracii, chybějící legislativu, pak nejsou dotace a teď už nejsou lidi ani matriál.
Tedy – on asi ani pan Stoklásek to neměl snadné. První zprávy o záměru postavit si podnikové byty se datují rokem 2015 a stojí v nich, že by měly být hotovy v roce 2018. Takže proti původním plánům má zřejmě tříletý skluz. Ale teď už má sto bytů pro své lidi. A město si pochvaluje, že když bude mít více obyvatel, zbohatne i ono.